Myśliwi w okolicach Dzierżoniowa i Niemczy wypuścili na okoliczne łąki szaraki pochodzące ze sztucznych hodowli. Powodem akcji jest niepokojący spadek liczebności tych zwierząt.

Z jednej strony, jak informuje WFOŚiGW we Wrocławiu – Członkowie kół łowieckich Ponowa Niemcza i Bażant Dzierżoniów zakładają także poletka karmowo-ochronne, sadzą pasy zakrzewień i dokarmiają zwierzynę. Akcję wspiera finansowo Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu. Zające podtruwa szkodliwa chemia stosowana w rolnictwie – czytamy na stronach Funduszu.

Zwierzęta zdobywają pokarm prawie wyłącznie na polach co prowadzić może do kumulacji szkodliwych związków w ich organizmach. Szkodliwym dla zajęcy zjawiskiem jest tworzenie wielkoobszarowych monokultur rolniczych, wycinanie śródpolnych zadrzewień oraz osuszanie terenów zabagnionych, torfowisk i oczek wodnych.

Ponadto trzeba pamiętać, że szarki prześladują drapieżniki, głównie lisy, ale także inne gatunki zwierząt: jenoty, borsuki, zdziczałe psy, ptaki drapieżne oraz krukowate. Warto dodać, że zaburzenia w populacjach tych zwierząt sięgają lata wstecz i pokazują jak trudne (a należy zastanowić się czy aby konieczne) jest ingerowanie człowieka w naturalne ekosystemy. Szczepienia przeciw wściekliźnie, którymi objęto lisy, spowodowały, że w krótkim czasie ich populacja wzrosła. Oczywistym jest, że zdecydowano się na to głównie z powodów bezpieczeństwa ludzi i zwierząt domowych/gospodarskich.

Do tego trzeba pamiętać, że populacji doskwierają także anomalie pogodowe - letnie upały i susze – ponownie związane z działalnością człowieka, a co w efekcie daje nam ocieplenie klimatu. Groźni dla zajęcy są także kłusownicy. Zając szarak to typowy gatunek stepowy, który dobrze przystosował się do zróżnicowanego i rozdrobnionego krajobrazu rolniczego Europy. Jeszcze kilkadziesiąt lat temu ilość szaraków utrzymywała się na wysokim poziomie. Postępujące zmniejszanie się ich liczebności może zagrażać dalszej egzystencji tego gatunku.

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież