top of page

ÓSMY RAZ SPOTKALIŚMY SIĘ NA EKO WZYWANIACH, JAK BYŁO?


Kolejna, ósma konferencja Eko Wyzwania już za nami. Było o pszczołach, fabrykach, miastach i czystym świecie. Było o wyzwaniach, przeszkodach, o jakości życia, ale było też z gawędą, dyskusją, polemiką i interesującymi przykładami.

W czasie VIII Eko Wzywań (25 września we Wrocławiu) mogliśmy przekonać się, że możliwym jest więcej środowiska naturalnego (z bogatą bioróżnorodnością) w mieście i oczywiście jest to ogromna korzyść dla mieszkanek i mieszkańców tak miasteczek, jak i metropolii. Przekonaliśmy się, że Gospodarka Obiegu Zamkniętego jest ideałem, do które dążymy – kroczek po kroczu, ale to dzieje się naprawdę.

Ale zacznijmy, tradycyjnie, od początku. Zaczęliśmy od tego jak radzi sobie z eko wyzwaniami Świdnica – jedno z progresywnych miast w Polsce, opowiadał wiceprezydent Świdnicy Szymon Chojnowski. Już w pierwszym punkcie programu, pojawiło się hasło niskiej emisji i wracało ono przez całą konferencję. Jednak Świdnica nie tylko zmienia ogrzewanie na ekologiczne, ale rewitalizuje parki, buduje ścieżki rowerowe i dba o komunikację miejską – jak przekonywał Szymon Chojnowski.

Coraz więcej polskich miast ma na swoim terenie ule i pasieki. Jaka jest ich rola, co zmienia się w ich obecności opowiadał Łukasz Wyszkowski, prezes Fundacji Instytutu Rozwoju Pszczelarstwa. Nie mogło zabraknąć w tym wystąpieniu odwołań i refleksji dotyczących rozwoju cywilizacyjnego, kierunku w jakim zmierzamy i o potrzebie powrotu do harmonii, bo tylko utrzymanie balansu daje szansę zrównoważonego rozwoju.

O miastach, które mogą adaptować się do zmian klimatu, ale także o samorządach, które powinny uczestniczyć w przeciwdziałaniu ocieplaniu klimatu mówiła Małgorzata Tracz, przewodnicząca Partii Zieloni w Polsce i kandydatka na prezydentkę Wrocławia. Jak zapewniała, czasami proste i niedrogie rozwiązania (rzeczywista dbałość o zieleń miejską, poszerzenie obszarów, które zieleń miejska zajmuje) są gotowymi rozwiązaniami na efekty ocieplenia klimatu. Zieleń miejsca chroni przed upałami, pozytywnie wypływa na powietrze, którym oddychamy, pomaga odprowadzać wodę w czasie gwałtownych ulew itd. Z drugiej strony, w sytuacji, kiedy władze centralne państw rezygnują z działań ograniczających gospodarkę opartą na nieodnawialnych źródłach energii, to samorządy mogą – a nawet powinny – podjęć te wyzwania z troski o swoich mieszkańców – wyjaśniała Małgorzata Tracz.


Prof. Agnieszka Generowicz z Politechniki Krakowskiej zaprezentowała wyniki badań dotyczących oczyszczania ulic. Okazało się, że nie tylko jest to kwestia estetyki czy szeroko rozumianej „higieny miejskiej”. Wyniki badań jasno wskazywały na ograniczanie ilości pyłów zawieszonych w powietrzu przy wykorzystaniu tej technologii. Warto wspomnieć, że badania były wykonywane w jednym z najbardziej zanieczyszczonych pyłami miast w Polsce, Krakowie.

W panelu dyskusyjnym w tym module Andrzej Sobolak – specjalista z zakresu gospodarki odpadami oraz Paweł Maj – ekspert z firmy Kastell kontynuowali kwestię odpadów i oczyszczania miasta, co wywołało szereg pytań od publiczności.

Drugi panel dotyczył przede wszystkim Gospodarki Obiegu Zamkniętego i oddziaływania (niwelowaniu tego oddziaływania) przedsiębiorstw produkcyjnych na środowisko. O  przykładach firm i polityk publicznych mówiła Joanna Pruszyńska-Witkowska – dyrektor zarządzająca w Fundacji „Instytut Innowacyjna Gospodarka”. Milena Kołacz- specjalistka ds. ochrony środowiska w 3M zilustrowała jak firma o globalnym zasięgu, z oddziałami na całym świecie, stosuje politykę odpowiedzialności społecznej i zrównoważonego rozwoju, a tym samym również wprowadza GOZ zarządzania 3M. Spojrzenie z perspektywy drugiej, równie rozbudowanej firm – przedsiębiorstwa prezentował Paweł Gorzędowski – również specjalista ds. ochrony środowiska ale w Toyota Motors Manufacturing Poland. Firma ta ma bardzo ambitne cele, m.in. zeroemisyjność do 2050 roku i trzeba przyznać, obserwując tempo wprowadzania innowacji, rozwiązań proekologicznych, osiągnięcie celów jest bardzo realne.


Do panelu dyskusyjnego zaprosiliśmy prelegentów z 3M i TMMP oraz Wojciech Pawlikowski – Noweko. Rozmawiając o GOZ nie mogliśmy pominąć tematu gospodarki odpadami a ten ponownie ożywił dyskusję, m.in. zasadność stosowania określeń zero waste w publicznym dyskursie, i czy zniechęca czy zachęca do ograniczania ilości odpadów.


Na koniec został fundament, czyli edukacja – o tym, że jest to podstawa, nie trzeba nikogo na Eko Wyzwaniach przekonywać. Wszyscy zgodni są również, że trzeba edukować całe społeczeństwo a nie tylko najmłodszych. Innowacyjność, która również najlepiej sprawdza się w świadomym społeczeństwie, samorządzie mówili przedstawiciele Steico CEE - Ekologiczne budownictwo energooszczędne, Hennlich Polska, Bison Energy oraz Wielkopolski Dom Pasywny. Mówiąc najprościej – dowiedzieliśmy się jak budować ekologicznie, zdrowo, wcale nie najdrożej i z korzyścią dla jakości naszego życia.

O tym jak ćwierć wieku temu narodził się pomysł Akcji Sprzątanie Świata, jak  jest nadal realizowany barwnie opowiedziała Mira Stanisławska Meysztowicz.

W panelu wrócił wątek edukacji i budzenia świadomości ekologicznej, o czym m.in. rozmawialiśmy z Krzysztofem Smolnickim z Dolnośląskiego Alarmu Smogowego.

Zapraszają na kolejne Eko Wyzwania. Wszelkie informacje na ten temat będą pojawiały się na naszej stronie www.ekopraktyczni.pl i Facebook’u: EKO praktyczni. Na Fb również więcej relacji fotograficznych z naszych konferencji.

6 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


bottom of page