top of page

EKO SPRZĄTANIE


Sprzątnie to codzienność – czy można tu coś jeszcze nowego powiedzieć? Powrót do tradycyjnych środków i sposobów, to powrót do ekologicznego sprzątania.


Pozbywanie się brudu, kurzu, bakterii, wirusów, roztoczy było jedynym celem porządków w naszych domach. Dlaczego „było”, dlaczego w czasie przeszłym? Zasada: po pierwsze – nie szkodzić stosuje się również do higieny, a jak badania i praktyka pokazują, ilość toksyn wykorzystywana do sprzątania jest niebezpieczna dla środowiska naturalnego i dla naszego zdrowia. Dlatego teraz trzeba pamiętać nie tylko o czystości, ale i zdrowiu – gdy zaczynamy sprzątać.

Najmniej szkodliwe dla nas i środowiska jest to, co naturalne, w naszej kuchni znajdziemy wszystko, z czego możemy sami sporządzić środki czystości. Oto kilka przykładów.


Cytryna

Nieprzyjemne zapachy w kuchni na przykład czosnku na desce do krojenia, czy niewymytego kosza na śmieci? Zamiast używać komercyjnych produktów bardzo wątpliwej jakości pomimo, ich wysokiej ceny, lepiej zainwestować w cytrynę. Tę wystarczy przekroić na pół i przetrzeć wnętrze kosza na śmieci czy też deski do krojenia. Co więcej cytryna dzięki zawartości naturalnych kwasów wywabi plamy. Do tego cytryna doskonale usuwa rdzę ze sztućców, które niezgodnie z zaleceniami umyliśmy w zmywarce. Nie ma sensu kupować drogich środków do czyszczenia okien, wystarczy porządna szmatka z mikrofibry i cytryna! Dzięki poniższej mieszance nie będziemy wdychać toksyn z komercyjnych produktów podczas mycia okien. Aby zrobić płyn, który jest niezwykle skuteczny potrzebujemy wymieszać ze sobą 1 i 1/2 łyżki octu, 1 szklankę gorącej (niewrzącej) wody i 2 łyżki soku z cytryn. Wstrząsamy i płyn jest gotowy do używania


Soda oczyszczona

Soda oczyszczona może czyścić, neutralizować i odświeżać wszelakie powierzchnie. Świetnie sprawdza się w walce z tłuszczem, plamami i innymi zabrudzeniami. Soda oczyszczona i jej zastosowań jest bez liku, zarówno tych domowych, jak i zdrowotnych. Mycie naczyń? Wystarczy do bardzo gorącej wody dodać 1 łyżkę sody oczyszczonej i 10 kropli olejku cytrynowego. Takim roztworem myjemy naczynia opłukując je w drugiej komorze wypełnionej octem (tutaj nie ma konieczności przepłukiwać naczyń pod bieżącą wodą, ocet odkazi naczynia, nabłyszczy i ulotni się bardzo szybko). Zamiast skrobaczki – soda oczyszczona doskonała do ceramicznych patelni. Zamiast męczyć się z ich szorowaniem, warto użyć sody, która ma delikatne działanie ścierne. Posypujemy nią patelnię i umyjemy miękką gąbką. W wodzie z sodą należy również umyć wszelkie owoce, które kupujemy – pozbędziemy się z nich wszystkiego, co miało zapewnić im brak pleśni itp.


Ocet

Zaletą octu jest to, że jest niesłychanie tani, ale jest również bezpieczny dla naszego zdrowia i środowiska. Kluczową informacją jest fakt, że jest on skuteczny, nawet bardzo skuteczny w walce z wszelakimi mikroorganizmami, jak i większymi ustrojstwami. Jego moc wzrasta wraz z temperaturą, dlatego warto stosować ciepły ocet. Usunie kamień z dyszy prysznica, gdy umieścimy ją w misce z octem. Jeśli nie damy rady ściągnąć dyszy, do worka nalewamy octu i zakładamy go na dyszę tak, aby ocet ją dotykał. Podłogi warto myć po prostu 1 szklanką octu wymieszaną z 5 l wody i 10 kroplami olejku pomarańczowego. Pomoże zmywarkom – wystarczy raz w miesiącu uruchomić ją bez naczyń z jedną szklanką octu, dzięki temu oczyści się i pozbędziemy się nieprzyjemnego zapachu z urządzenia.

Zachęcamy do korzystania z tych prostych porad, które oszczędzą zdrowie, środowisko i portfele!6 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


bottom of page