top of page

Eko Wyzwania za nami, planujemy kolejną


Po dwóch falach Covidu, wielu przeciwnościach losu w końcu spotkaliśmy się na Eko Wyzwaniach. Czas na pierwsze relacje z trzynastej edycji konferencji Ekopraktycznych. Tematem przewodnim była energia, ale oczywiście również dominowała sprawa klimatu, nieodzownie związana z energią.

Eko Wzywania już tradycyjnie organizowane są we Wrocławiu, konferencję otworzył wiceprezydent Wrocławia Sebastian Lornec, podkreślając, jak ważne są tematy poruszane na naszej konferencji – Kwestie zmian klimatu, ochrony środowiska, energii i transformacji energetycznej są niezwykle istotne. Z uwagą będę przysłuchiwał się dzisiejszym dyskusjom i wystąpieniom – zaznaczył.

Jako pierwszy mówił Paweł Karpiński, wrocławski radny i przewodniczący Komisji ds. zrównoważonego rozwoju. Poruszał sprawę adaptacji miast do zmian klimatu, która – na przykładzie Wrocławia – jest niezwykle trudna. – Jeśli mówimy o adaptacji do zmian klimatu, to trzeba pamiętać na przykład o termomodernizacji. Stara zabudowa, kamienice nie są w zasadzie przystosowane do takich zmian, potrzebujemy tu niestandardowych rozwiązań – wyjaśniał Paweł Karpiński. Bardzo obrazowo przedstawiał także z jakimi wyzwaniami borykają się inne europejskie miasta, gdzie na przykład bardzo wysokie temperatury – do tej pory niespotykane – zmieniają środowisko naturalne, a tym samym wpływaj na gospodarkę tych miast i państw, rzecz jasna.

Od termomodernizacji do budownictwa jest krótka droga. Czy nowe inwestycje mogą, powinny być proekologiczne?
"Jesteśmy generalnym wykonawcą, ale także zajmujemy się projektowaniem. Jesteśmy członkiem Polskiego Stowarzyszenia Budownictwa Ekologicznego PLGBC – krajowego oddziału federacji World Green Building Council, zrzeszającej ponad 70 organizacji na całym świecie. Dzięki temu wywieramy realny wpływ na rozwój zrównoważonego budownictwa w Polsce. Ponadto nie tylko mamy certyfikat BREEAM, ale jesteśmy jednostką certyfikującą. W ten sposób wspieramy naszych partnerów w realizowaniu założeń dotyczących zrównoważonego rozwoju"
Obiekty podlegające certyfikacji to gwarancja zachowania doskonałych parametrów w zakresie ochrony środowiska, komfortu użytkowania i optymalizacji kosztów eksploatacji – mówiła Katarzyna Minkiewicz, managerka ds. zrównoważonego rozwoju w Atlas Ward Polska.

Miasta to także problem smogu, a za jego część odpowiada transport. Paliwem przyszłości, jak wskazują prace międzynarodowego pioniera w napędach hybrydowych – Toyoty, będzie wodór. – Bardzo długa tradycja i bogate doświadczenie w produkcji aut hybrydowych pozwala nam otwierać nowy rozdział samochodów wodorowych, ponieważ my korzystamy z tych rozwiązań – wyjaśniał dr inż. Andrzej Szałek, doradca Zarządu Toyota Motor Poland. Poniekąd dowodem na te słowa była prezentacja samochodu Toyota Mirai, z napędem wodorowym właśnie – druga prezentacja w Polsce.

Smog wrócił także w prezentacji Viessmann. – Polskie uzdrowiska duszą się w dymie, wymagają działania już i to zdecydowanego, współpracujemy z samorządami między innymi, aby rozwiązać te problemy – mówił Łukasz Sajewicz, dyrektor ds. klient strategicznego. Jednym z takich rozwiązań jest wyspa energetyczna. To odpowiedź na stan sieci przesyłowych, potrzebę magazynowania energii oraz przykład korzystania z wielu, hybrydowo łączonych rozwiązań, które Viessmann wykonuje we współpracy z MEB Group.

Panel dyskusyjny oczywiście nawiązywał do tematów poruszanych w prezentacjach.
Z jednej strony dr Andrzej Szałek skomentował obecną sytuację w polskich miastach z punktu widzenia bardzo pragmatycznego – Moim zdaniem nie możemy mówić, że jest źle, bo mamy zdiagnozowaną sytuację i mamy cel, dlatego wiemy co powinniśmy robić. Źle byłoby wówczas, gdybyśmy nie mieli tych podstaw. Adam Wąsiewicz z BNP Paribas przekonywał, że również klienci banków jak i zarządzający bankami mają coraz większą świadomość ekologiczną i widzą konieczność finansowania takich przedsięwzięć. Dr Maciej Zatey mówił o redefiniowaniu pojęć – Najwyższy czas na nowo zdefiniować czym jest rozwój, czy rzeczywiście to jedynie wzrost konsumpcjonizmu, produkcji, dystrybucji dóbr, czy może należy spojrzeć na rzeczywiste koszty, także te pośrednie – zauważył i odnosiło się to także
do słów senatorki Alicji Chybickiej, która zwróciła uwagę na wzrost zachorowań na nowotwory wynikającego ze jakości środowiska w jakim żyjemy. Katarzyna Szymczak-Pomianowska, managerka Departamentu ds. Zrównoważonego Rozwoju, prezydenci Roman Szełemej i Tadeusz Krzakowski czy Paweł Karpiński mówili o ekologicznych wyzwaniach z perspektywy samorządu. Można powiedzieć, że jednym głosem zauważali, że samorząd potrzebuje dostosowanego prawa do realnych potrzeb miast, ale także środków.
Dr Roman Szełemej, prezydent Wałbrzycha komentował –
"Ja stale mam poczucie, że jesteśmy w wiecznym niedoczasie jeśli chodzi o nasze działania wobec katastrofy klimatycznej. Uważam, takie jest moje spostrzeżeniem, że dlatego powinniśmy wybierać rozwiązania niestandardowe, które dadzą nam szansę nadrobić stracony czas. Te sprawdzone, powtarzane, jak widać, nie skutkują, dlatego potrzebujemy tych nietypowych – i wyjaśnił na przykładzie presji konsumenckiej w postaci zwracania opakowań producentowi"

W drugiej części Eko Wyzwań Katarzyna Szymczak-Pomianowska przedstawiła działania jakie do tej pory wdrożył Wrocław realizując plany na zrównoważony rozwój, tym samym nawiązała jeszcze do pierwszej części konferencji.

Wystąpienie Doroty Włoch, wiceprezeski Grupy ENERIS otworzyło temat energii z odpadów, sprawę biomasy –
"Jestem za tym, aby przypomnieć sobie sens słowa ekologia, „eko” i „logicznie” i mam wrażenie, że zapominamy o tej drugiej części. Czy jest nadal ekologiczne przetwarzanie odpadów do tego stopnia, że zużywamy na te proces więcej energii niż jesteśmy w stanie zaoszczędzić? – zauważyła Dorota Włoch"
Po tym wystąpieniu Adam Wąsiewicz z BNP Paribas ponownie wrócił do sprawy finansowania przedstawiając program Ekowspólnota z zyskiem, i chwilę później powróciliśmy do spraw energii i to przez duże „E”.

Radosław Gawlik, prezes Stowarzyszenia Ekologicznego EKO-UNIA, zaangażowany w sprawę kopalni odkrywkowej w Turowie, a przy okazji doskonale zorientowany w transformacji energetycznej i jej możliwym współfinansowaniu przez UE, komentował tę sytuację. –
"Postawienie sprawy zerojedynkowo nie przyniesie rozwiązania. W Turowie nie będzie działała odkrywka do 2040 roku, i tak trzeba będzie zamknąć kopalnię, teraz możemy jeszcze o tym zdecydować i otrzymać na to środki od Unii Europejskiej. Mówienie „nie pozwolimy” zamknąć kopalni to nie tylko występowanie wbrew temu, co Turów czeka, to także mówienie o wychodzeniu Polski z UE"

Marcin Popkiewicz w dynamicznym wystąpieniu mówił o tym, aby spojrzeć na energię – globalnie – po nowemu. Mówiąc o miksie energetycznym wskazywał, że podstawą powinny być inne źródła niż spalanie – rozważając OZE czy nawet atom. Nie zgodził się z opinią, że w transporcie przyszłością będzie wodór, widząc w tym miejscu napęd elektryczny.

Wszystkie wątki wróciły w panelu dyskusyjnym. Andrzej Sobolak, prezes Stowarzyszenia Biorecykling, odniósł się do prezentacji Marcina Popkiewicza podważając argument biogazowni, biomasy mówiąc, że część biomasy musi wracać do gleby. Inaczej będziemy skazani na sztuczne nawożenie. Dorota Włoch również potwierdziła argument dotyczący biomasy oraz przytoczyła przykład, gdzie elektryczne samochody nie mają racji bytu. Chodziło o śmieciarki, te na prąd kosztują fortunę, mają bardzo ograniczony zasięg a baterie tak duże, że na odpady brakuje miejsca. Anna Kubicka, z Toyota Centrum, zapewniła, że koncern Toyoty wydaje miliardy na badania i na pewno nie inwestowałby w technologię bez przyszłości. Na koniec dwa kontr głosy: Radosława Gawlika i Michała Wołodźko dyr. Zespołu Elektrociepłowni Wrocławskich KOGENERACJA S.A podjęły kwestię odejścia od paliw kopalnych. Co interesujące – oba były zgodne, że ta transformacja jest nieunikniona, natomiast inne pobudki i inne drogi przedstawili interlokutorzy.pobudki i inne drogi przedstawili interlokutorzy.

Będziemy jeszcze wracać do XIII Eko Wyzwań, zatem – zaglądajcie na portal i nasze media społecznościowe.


Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


bottom of page