top of page

EKOLOGIA W ŚWIĘTOWANIU?


Jeżeli na co dzień stosujemy ekologiczne rozwiązania, to także w czasie świąt – także Bożego Narodzenia – nie powinno być to trudne. Może jednak tych nieprzekonanych najbliższe święta zachęcą do praktykowanie idei ekologii na co dzień?


Im mniej oddziałujemy na środowisko tym bardziej nam z ekologią po drodze, zatem zazwyczaj Ekopraktyczne porady sprowadzają się również do ekonomicznych oszczędności. Dlaczego? Im mniej konsumujemy/kupujemy tym mniej szkodzimy.

Jedzenie w czasie świąt – przede wszystkim dużo i smacznie – tak tradycyjnie kojarzą nam się wigilijne stoły. Ale czy warto? Unikajmy gotowania i kupowanie więcej niż jesteśmy wstanie zjeść. Wyrzucone produkty spożywcze to nie tylko strata pieniędzy z naszego budżetu, to też stracona energia na ich wytworzenie – strata dla środowiska. Jeśli już nie mam pomysłu na to, co zrobić z częścią ciast, sałatek, pieczywa etc., to pamiętajmy, że w większości miast organizowane są zbiórki jedzenia dla potrzebujących. Zachęcamy do dzielenia się nie tylko tym, co w nadmiarze!

Jeszcze przed świętowaniem czeka nas ogrom pracy. Zazwyczaj staramy się bardziej niż zwykle, sprzątając i porządkując nasze mieszkania. Nie stosujmy drogich i szkodliwych dla nas środków chemicznych ze sklepów – zróbmy je sami! Tu link do kilku przepisów.

Zasada ograniczania ilości odpadów działa tak w święta jak i dni powszednie. Pakując prezenty szukajmy materiałów, które możemy później wykorzystać, a może mogą one stanowić część prezentu (na przykład szal, apaszka)? Ozdoby choinkowe, stroiki – pomysłów na korzystanie z butelek PET, pudełek, opakowań w ich tworzeniu znajdziemy w Sieci bez liku. Ich tworzenie to także okazja do zabawy z najmłodszymi. I najważniejsze na koniec – segregujmy!

Prezenty, artykuły spożywcze czy nawet sama choinka – szukajmy ekoproduktów. Są w coraz bardziej przystępnych cenach, a decydując się właśnie na nie, wybieramy zdrowych nas i nasze otoczenie.

5 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Komentarai


bottom of page