Żelazny Most - sztucznie rozlewisko o powierzchni 1400 hektarów koło Polkowic - to największy w Europie zbiornik odpadów poflotacyjnych. Ma być jeszcze większy. KGHM potrzebuje miejsca na odpady z produkcji miedzi. Jak podało radio Wrocław, holding już rozpoczął wycinkę kilkudziesięciu hektarów lasu obok zbiornika.
Od 1974 roku to właśnie do niego wylewane są odpady poflotacyjne z całego Zagłębia Miedziowego. Obecna inwestycja ma umożliwić wykorzystywanie zbiornika do 2042 roku. Od kilkunastu lat z gromadzonej zakłady należące do holdingu odzyskują cenne metale. Między innymi ren - bardzo cenny dla przemysłu lotniczego metal.
Władze KGHM przekonują, że prowadzone prace inwestycyjne nie mają wpływu na społeczności lokalne, a mieszkańcy pobliskich miejscowości nie odczują jakichkolwiek negatywnych skutków tej działalności.
Mieszkańcy w zamian za zgodę na rozbudowę zbiornika mogą liczyć między innymi na pracę w Polskiej Miedzi, czy pełne sfinansowanie wyjazdów dzieci na kolonie. Na wszystkie zobowiązania wobec społeczności lokalnych KGHM wyda kilkaset tysięcy złotych w skali roku.
Żelazny Most – największy w Europie zbiornik odpadów poflotacyjnych należący do KGHM Polska Miedź SA. Nazwa pochodzi od miejscowości w pobliżu której jest położony. Usytuowany na wschód od Polkowic przy miejscowości Rudna, w Legnicko-Głogowskim Okręgu Miedziowym (lat/lon 51,513 16,209). Budowę zbiornika rozpoczęto w 1974 roku, a eksploatację (i równoczesną rozbudowę) od 12 lutego 1977 roku. Na jego potrzeby zalano trzy miejscowości: Barszów, Kalinówka i Pielgrzymów.
Zdjęcia: Fotopolska.eu, KGHM
{youtube}ybuknzRrtYM{\youtube}
Comentarios