top of page

III EKO WYZWANIA O POWIETRZU I ŚWIADOMOŚCI


Czym oddychamy i co zrobić, aby powietrze na Dolnym Śląsku nie zagrażało naszemu zdrowiu? Na te podstawowe pytanie szukaliśmy odpowiedzi w czasie III Eko Wyzwań, które zorganizowali Ekopraktyczni.pl we współpracy z Uniwersytetem Przyrodniczym we Wrocławiu. Termin konferencji zbiegł się w czasie z podpisaniem przez Prezydenta ustawy antysmogowej.

W Pałacu Pawłowice 6 października spotkali się przedstawiciele ministerstw Polski i Węgier, rządu, biznesu, NGO i JST, aby w ramach III EKO Wyzwań porozmawiać o jakości powietrza na Dolnym Śląsku. Konferencję otworzyły wstąpienia Ewy Wolak – poseł na Sejm RP oraz Ministra Marcina Korolca - Sekretarza Stanu w Ministerstwie Środowiska i pełnomocnika Rządu ds. polityki klimatycznej. Oba nawiązywały do podpisanej w tym dniu przez ustawy antysmogowej, która daje samorządom możliwość kształtowania lokalnego prawa również pod względem polityki klimatycznej.

Pomysłami i gotowymi rozwiązaniami, jak zmniejszyć zanieczyszczenia powietrza wynikające z transportu podzieliła się Małgorzata Durda -dyrektor ds. Sprzedaży Autobusów, Volvo Polska (główny partner merytoryczny konferencji). Napęd hybrydowy stosowany w samochodach osobowych Toyoty i Lexusa również wzbudził duże zainteresowanie, ponieważ w czasie tego wystąpienia udało się obalić kilka mitów, które powstały wokół samochodów hybrydowych. Temat elektromobilności rozwinął Tamas Toth - przedstawiciel węgierskiego Ministerstwa Gospodarki Narodowej, który przebywa w Polsce w ramach programu Pioneers into Practice, Climate-KIC.

Prof. Jerzy Zwoździak, szef Narodowego Centrum Jakości Powietrza, który między innymi jest Wiceprezesem Krajowego Zarządu Gospodarki Wodnej oraz tchną nieco optymizmu przekonując, że zmiany jakie zachodzą w pracach nad poprawą jakości powietrza w odniesieniu do jego stanu z czasów PRL są naprawdę znaczące. Jednak również podkreślił, że edukacja, świadomość ekologiczna Polaków są warunkiem zmian na lepsze.

Rozwiązania, które mogą wpłynąć pozytywnie na jakość powietrza zaprezentowały Domy Czystej Energii, wyjaśniając zasadę domów niskoenergetycznych oraz informując o dofinansowaniach na tego typu budownictwo. Mogliśmy również zapoznać się z ekologicznymi propozycjami ogrzewania proponowanymi przez Termet. Ogromne zainteresowanie wzbudził wynalazek Magdaleny Filcek - architekta krajobrazu i założycielki Vinci Fit Art., która przedstawiła koncepcję projektu Baloondrom jako urządzenia technicznego wpływającego na zachowanie podróżnych, wspierające poprawę jakości powietrza i pełniącego zarazem funkcję edukacyjną.


Świadomość i edukacja to dwa bardzo często pojawiające się terminy we wszystkich niemal wystąpieniach oraz w debacie wieńczącej konferencję. Na niej skoncentrował się Dolnośląski Alarm Smogowy, który zaprezentował najnowsze wyniki badań opinii społecznej dotyczące jakości powietrza. Pojawił się również wątek odpowiedzialnego biznesu, czyli pewnego poziomu świadomości również ekologicznej w codziennym działaniu firmy, czego przykładem mogą być także patroni konferencji, a w tym 3M oraz Alba.


3 wyświetlenia0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

コメント


bottom of page