top of page

JERZY IGNASZAK - DZIĘKI NIEMU REGION STAJE SIĘ EKO


Jerzy Ignaszak, zastępca Prezesa Zarządu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu, od lat związany jest zawodowo z ekologią i ochroną środowiska, a  sercem - z ziemią wałbrzyską.

Jerzy Ignaszak był w latach 1990-1994 wicewojewodą wałbrzyskim. Od wielu lat działa w Stowarzyszeniu Przedsiębiorców i Kupców Świdnickich, Polskim Towarzystwie Inżynierii Ekologicznej oraz w Sudeckiej Izbie Przemysłowo-Handlowej. To wysoko wykwalifikowany specjalista w wielu dziecinach - jest rzeczoznawcą z listy Ministra Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa i Rzeczoznawcy Polskiego Zrzeszenia Inżynierów i Techników Sanitarnych, biegłym z listy Ministra Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa w zakresie sporządzania prognoz skutków wpływu ustaleń planu zagospodarowania przestrzennego na środowisko oraz w zakresie sporządzania ocen oddziaływania na środowisko, a także biegłym z listy wojewody dolnośląskiego w zakresie sporządzania ocen oddziaływania na środowisko.

W Wojewódzkim Funduszu Ochrony Środowiska we Wrocławiu zajmuje się m.in. monitorowaniem i pomocą podczas opracowania projektów do udziału w konkursach, ocenia złożone wnioski, rozlicza i nadzoruje realizację inwestycji i przekazuje środki na ich realizację. Dzięki wsparciu WFOŚ samorządowcy realizują wiele proekologicznych inwestycji. Budują nowe oczyszczalnie ścieków w Sulikowie i Nowogrodźcu. Zmodernizowano zakłady w: Środzie Śląskiej, Dzierżoniowie, Oławie, Strzegomiu, Chociwelu i Bielawie. W regionie powstało łącznie 450 kilometrów kanalizacji i sieci wodociągowej.

W Wałbrzychu dopinguje miasto do działań na rzecz ekologicznych rozwiązań, ale także w nich wspiera. Do końca przyszłego roku ratusz chce wymienić niemal całe miejskie oświetlenie. Będą nowe lampy i nowe słupy. Gmina wyda na to sześć milionów złotych. Pieniądze na projekt pochodzą z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. - Wałbrzych to jedyne miasto na Dolnym Śląsku, w którym będzie realizowany taki projekt – mówi Jerzy Ignaszak, członek zarządu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu.  – Cieszę się, że Wałbrzych zmienia oblicze. Staje się miastem czystym, przyjaznym i oczywiście ekologicznym - mówi Jerzy Ignaszak.

W Funduszu Jerzy Ignaszak promuje także działania na rzecz zagrożonych gatunków zwierząt. W ubiegłym roku mogliśmy obserwować kolejną odsłonę akcji ratowania ginącej populacji szaraków na Dolnym Śląsku. - 40 zajęcy ze sztucznych hodowli zostało wypuszczonych na wolność na łąkach w okolicach Dobromierza i Bolkowa – mówi Jerzy Ignaszak, Zastępca Prezesa Zarządu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska.

Patronuje tez wielu konkursom, eventom i rozwiązaniom na rzec z ekologii. Warto wspomnieć, że przez portal kobiecanki.pl został wyróżniony tytułem Ekoista za ponad 20 lat dzialań na rzecz ochrony środowiska naturalnego.

- Nazwa „Ekoista" jest bardzo prowokująca, ale wskazuje na to, że nie należy być egoistycznym w stosunku do środowiska naturalnego, bo to się po prostu nie opłaca. Przecież środowisko naturalne to to, w czym żyjemy, czym oddychamy, co pijemy i jeśli tego zabraknie, zabraknie też warunków do życia. Ze swej strony starałem się przekazać kilkanaście praktycznych rad, jak można normalnie funkcjonować nie szkodząc środowisku – mówił po otrzymaniu wyróżnienia.

11 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Commentaires


bottom of page