top of page

KOLEJNY ODWIERT ZA GAZEM ŁUPKOWYM


Główny Geolog Kraju Sławomir Brodziński odwiedził miejsce wiercenia otworu za gazem łupkowym, wykonywanego przez Orlen Upstream.

Pod koniec ubiegłego roku firma rozpoczęła wiercenie otworu poszukiwawczego za gazem łupkowym Pęclin-OU1 w miejscowości Kąck, w gminie Wiązowna. Jest to już 12 otwór Orlenu wykonywany w ramach realizacji zobowiązań koncesyjnych na poszukiwanie i rozpoznawanie złóż gazu łupkowego.

Podczas wizyty spółka zaprezentowała stan zaawansowania prac wiertniczych, sposób organizacji pracy na wiertni, w tym pobór rdzenia wiertniczego, jak oraz działania związane z ochroną środowiska i zabezpieczeniem terenu samej wiertni, jak i okolicy przed wpływem na środowisko.

Polska jest liderem europejskim, jeśli chodzi o liczbę wywierconych otworów poszukiwawczych. Cieszy fakt, że cały czas wykonywane są nowe otwory, jak i to, że polskie firmy przodują w tych statystykach – powiedział minister Brodziński.

Spółka Orlen Upstream prowadzi prace w poszukiwaniu złóż węglowodorów na terenie gminy Wiązowna w oparciu o koncesję „Wołomin” wydaną w 2008 roku.

Koncesjonariusz wykonał już dla tego obszaru analizy archiwalnych danych geologicznych oraz pozyskał nowe dane sejsmiczne. Na podstawie wyników badań i ich interpretacji wyznaczona została lokalizacja pionowego otworu badawczego Pęclin-OU1. Planowana głębokość otworu to 3850 m. Jego celem jest pobranie próbek rdzenia skalnego do badań laboratoryjnych i oceny potencjału węglowodorowego.

Źródło: MOS

3 wyświetlenia0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


bottom of page