top of page

Konferencja Eko wyzwania po raz kolejny poruszyły szereg najistotniejszych kwestii ekologicznych.

Zaktualizowano: 12 paź 2020


Konferencja Eko wyzwania po raz kolejny poruszyły szereg najistotniejszych kwestii ekologicznych.Pomimo obostrzeń sanitarnych związanych z COVID-19 na sali zgromadziło się ponad 100 osób, dla których bieżąca sytuacja, zagrożenia i poszukiwanie racjonalnych rozwiązań były priorytetem. Niestety nie wszyscy z zainteresowanych udziałem zdecydowali się na osobisty udział w wydarzeniu - w  trosce o siebie i bliskich. Udostępniamy zatem MATERIAŁ POKONFERENCYJNY - PREZENTACJE EKSPERTÓW, które mamy nadzieję pozwolą tym z Państwa, którzy byli na konferencji cofnąć się do danych prezentowanych, a tym którzy nie mogli zaszczycić nas swoją obecnością zapoznać się z materiałami naszych Prelegentów.


Już niebawem pojawi się również relacja filmowa z wydarzenia - śledźcie nas Państwo na stronie internetowej i Fanpage Ekopraktyczni.plW skrócie o czym dyskutowano:


Tym razem nie prognozowaliśmy, co może się wydarzyć jeśli jako ludzkość nieodpowiedzialnie będziemy podchodzić do środowiska - klimatu. Ta XII edycja była mobilizacją do działania TU i TERAZ! Nie mamy czasu na zastanawianie się, to już za Nami, teraz musimy podjąć konkretne działania, by przyszłe pokolenia miały szansę żyć godnie, a nie  borykać się ze skutkami naszych konsumpcyjnych decyzji, nieracjonalnego gospodarowania wodą, zatruwania planety na tak wielu płaszczyznach, nie korzystania z ekologicznych rozwiązań i narzędzi ostatniej szansy! Podczas konferencji gościliśmy wybitnych ekspertów ze świata nauki, biznesu i samorządów, którzy twardo przedstawiali płaszczyzny, wymagające podjęcia natychmiastowych działań. Odnoszono się do mentalności ludzkiej, konsumpcjonizmu i konieczności edukacji, wzbogaconej wsparciemna inwestycje ocharakterze ekologicznymdla mieszkańców i firm w każdej z gmin.


Podczas wystąpień i dyskusji nie szczędzono w słowach, wręcz namacalnie przedstawiano przykłady zaniedbań, ale i wzorce do naśladowania, rozwiązania ekologiczne i ekonomiczne opłacalne w szerszej perspektywie czasu, a także potrzeby konsumentów/inwestorów dot. kolejnych programów dofinansowujących, wspierających, szerszego spektrum działań/inwestycji ekologicznych, objętych takowym wsparciem, większych budżetów na inwestycje ekologiczne, szerzej rozpisanych w czasie.


Nie umknęła też uwadze gospodarka odpadami i legislacyjny bałagan doprowadzający do upadku branży zarówno w zakresie podmiotów rodzimych, które zostały bezlitośnie potraktowane przez prawo, czego efektem jest ich zniknięcie z rynku, ale i firm o zasięgu ogólnopolskim, które obligowane są do wprowadzania kolejnych nowelizacji, odbijających się na podmiotach gospodarczych i przeciętnym mieszkańcu. Konsekwencjami niespójnego prawa, nowelizowanego wciąż jest brak recyklerów na rynku, wzrost cen za odpady selektywnie zbierane, zniechęcenie do segregacji wśród społeczności i wiele innych. Wymagane jest dążenie do wspólnego dobra, w trosce o środowisko, wdrażanie rozwiązań jednostajnych i funkcjonalnych. Zaproponowano również na tym polu, wychodzenie na przeciw potrzeb mieszkańców i firm dot. selektywnej zbiórki poprzez wdrażanie programów wspierających, również w zakresie gospodarowania odpadami.


Przedstawiciele samorządów, działających ponad dostępne krajowe, czy unijne programy wsparcia, realizujący własne programy dla świadomych i odpowiedzialnych inwestorów, realizujących miejskie/gminne inwestycje ekologiczne, przynoszące pożądane efekty oraz eksperci ze świata nauki i biznesu jednogłośnie stwierdzili, że musimy współpracować, bez podziałów politycznych, czy narodowościowych. Ludzkość musi się zmobilizować do walki ze  skutkami zmian klimatu. Tak jak wielu prelegentów i panelistów podkreślało - musimy realizować ekologiczne inwestycje, modernizować te, które takowymi nie są, myśleć przyszłościowo z uwzględnieniem środowiska na wszystkich etapach rozwoju.


PREZENTACJE UCZESTNIKÓW:
154 wyświetlenia0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

ความคิดเห็น


bottom of page