Leśny Bank Genów Kostrzyca, którego głównym zadaniem jest zachowanie bogactwa przyrodniczego polskich lasów istnieje już 20 lat.
Leśny Bank Genów Kostrzyca jest jednostką organizacyjną Lasów Państwowych. Od 1996 roku gromadzi i przechowuje zasoby genowe drzew i krzewów leśnych oraz monitoruje jakość materiału rozmnożeniowego w postaci nasion z najcenniejszych obiektów nasiennych Lasów Państwowych oraz ważnych dla ochrony przyrody, pochodzących z parków narodowych, rezerwatów, pomników przyrody.
Myśl zastąpienia „Czarnego trójkąta Europy” „Zielonym trójkątem Europy” była inspiracją dla powstania LBG w Kostrzycy, usytuowanego u podnóża Karkonoszy, które obok Gór Izerskich, zostały najbardziej dotknięte klęską ekologiczną z przełomu lat 70 i 80-tych XX wieku. W latach 1996-2006 LBG w Kostrzycy skupiał swoją aktywność głównie na zachowaniu zmienności genetycznej gatunków lasotwórczych drzew, a od roku 2007 także na zachowaniu zasobów genowych w postaci nasion lub innych części roślin prawnie chronionych i rzadkich - zarówno drzewiastych, jak i zielnych. Osobnego podejścia wymagają gatunki drzew, które nie są chronione polskim prawem, ale których populacje są narażone na wyginięcie z powodu występowania niekorzystnych czynników biotycznych np. patogenów grzybowych atakujących jesiony wyniosłe czy wiązy, zmian stosunków wodnych czy zanieczyszczenia genetycznego obcym pyłkiem (modrzew europejski).
LBG w Kostrzycy wyposażono w urządzenia do suszenia, wyłuszczania, oskrzydlania i separacji nasion, komory chłodnicze do długookresowego przechowywania nasion, urządzenia do oceny i monitorowania jakości nasion w trakcie przechowywania, kriobank oraz urządzenia do analiz genetycznych. Przykładami realizowanych przez LBG w Kostrzycy projektów są m.in.: Ochrona ex situ zagrożonych i chronionych roślin dziko rosnących w zachodniej części Polski (realizacja w latach 2009 – 2013); Zachowanie różnorodności biologicznej poprzez ochronę ex situ jesionu wyniosłego, wiązu pospolitego, wiązu szypułkowego oraz wiązu górskiego na terenie Dolnego Śląska na obszarach Natura 2000 (realizacja w latach 2013-2016); Ochrona różnorodności biologicznej siedlisk obszarów Natura 2000 poprzez ochronę ex situ jesionu wyniosłego, wiązu górskiego, wiązu pospolitego oraz wiązu szypułkowego na ternie Polski (realizacja w latach 2013-2016).
Comments