top of page

MNIEJ ODPADÓW DZIĘKI ZASADZIE 3R(3U)


Jak zapewniają specjaliści z WPO Alba, nabycie proekologicznych nawyków może okazać się bardzo proste. Żeby zmniejszyć produkcję odpadów wystarczą trzy podstawowe zasady. Składają się one na łatwą do wprowadzenia w życie Zasadę 3R (zasada 3U w tłumaczeniu na Polski). Jest to przyjazna metoda pozwalająca prowadzić zdrowy dla środowiska styl życia. O co więc chodzi?

Reduce (unikaj) – kupowania zbędnych rzeczy.

Reuse (używaj ponownie) – powtórnie, unikaj opakowań jednorazowych.

Recycle (utylizuj) – segreguj odpady, daj im drugie życie.

Jak stosować zasadę 3R na co dzień?

To bardzo proste. Unikajmy zakupu rzeczy, które nie nadają się do ponownego wykorzystania bądź przerobienia na surowce wtórne. Nie bójmy się wielokrotnego użytku opakowań z pozoru jednorazowych. Szukajmy alternatywnych zastosowań dla rzeczy już posiadanych. Ulżymy nie tylko środowisku ale i portfelowi. Proszę spojrzeć na poniższy przykład użycia zasady 3R w przypadku tworzyw sztucznych.

Tworzywa sztuczne

Reduce – odmawiaj przyjmowania plastikowych toreb. Na zakupy zabieraj siatki i torby płócienne. Kupuj napoje w opakowaniach zwrotnych. Nie kupuj jednorazowych talerzy lub sztućców.

Reuse – jednorazowych „reklamówek” używaj wielokrotnie. Kupuj produkty, których plastikowe opakowania pochodzą z recyklingu. Nie bój się ponownie używać butelek po napojach.

Recycle – wyrzucaj odpady plastikowe do odpowiednich kontenerów. Produkty, które nie mieszczą się w kontenerach przekazuj firmie recyklingowej.

Szkło…

...jest materiałem, który może być przetwarzany nieskończoną ilość razy. Zanim jednak trafi do ponownej przeróbki, musi zostać posortowane (szkło kolorowe, bezbarwne), umyte, a następnie rozdrobnione. Po przetworzeniu takie szkło można zastosować do wyrobu szklanych opakowań, materiałów izolacyjnych, czy włókien szklanych. Korzyścią z recyklingu szkła jest ograniczenie zużycia surowców naturalnych (piasek, soda, wapień) oraz mniejsze zużycie energii (ok. 30%) i wody (ok. 50%). Ponadto obniżamy ilość emitowanych zanieczyszczeń powietrza.

Papier…

…jest produkowany na świecie w ilości 318 mln ton rocznie. Wykorzystanie w tym celu makulatury ogranicza użycie drewna pochodzącego z lasów. Tona makulatury pozwala oszczędzić średnio 17 drzew.

Jeśli na świecie papier produkowany byłby tylko z drewna, rocznie wycinano by ich ponad 5 mld. Tymczasem raz wyodrębnione z drewna włókna celulozowe dają się przerabiać wielokrotnie. Makulatura jest sortowana, czyszczona i oczyszczana z barwników. W przypadku powtórnego jej użycia, eliminowane są początkowe procesy produkcyjne. Dlatego w bilansie ekologicznym makulatura wygrywa z celulozą i drewnem. Jej używanie chroni lasy!

Brudna woda…

…zabija rocznie miliony ludzi. Duża część światowych zapasów wody jest zanieczyszczona bakteriologicznie. W biednych krajach afrykańskich, gdzie w brudnej wodzie kłębią się wirusy i bakterie, istnieje prosty sposób jej oczyszczania. Wystarczy nabrać wodę do plastikowej butelki, zamknąć nakrętkę i położyć na pełnym słońcu. Po kilku godzinach mocnego nasłoneczniania, większość patogenów zostanie zabita przez promienie ultrafioletowe. Na szczęście woda dla Wrocławia oczyszczana jest w sposób nowoczesny. Robi to oczyszczalnia w Janówku.

Butelki…

…PET można przetwarzać. Wytwarzane są z nich m.in. bluzy polarowe. Jednak nie każdy plastik nadaje się do utylizacji. Produkty z PCV nie nadają się do recyklingu ze względu na różnorodność domieszek, które stanowią ok. 60% ich masy. Nie są łatwe do przetwarzania i w chwili obecnej robi to prawdopodobnie jedna firma w Polsce. Pamiętajmy, by nie wrzucać produktów z PCV do kontenerów przeznaczonych dla tworzyw PET.

3 wyświetlenia0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Kommentare


bottom of page