top of page

OBÓZ Z OBRĄCZKAMI


Pochodzą z różnych regionów Polski, mają różne specjalizacje, a z sumy ich wieku można by założyć pokaźną lokatę na koncie bankowym – ale łączy ich jedna, wspólna sprawa jaką jest zamiłowanie do ptaków. Właśnie rozpoczęła się za ich sprawą druga edycja obozu obrączkarskiego, ukierunkowanego na ptaki wróblowate, potrwa do 15 października 2014. Organizatorami ą Wrocławska Grupa Obrączkarska ODRA i Studenckie Koło Naukowe Ornitologów Uniwersytetu Wrocławskiego.

Metoda indywidualnego znakowania ptaków dostarcza danych, które służą do badań wielu aspektów ekologii i biologii ptaków. Dostarczanie nauce materiałów (zbieranych jednolitymi metodami przez długie okresy czasu) jest szczególnie ważne w sytuacji szybkich zmian w sposobach użytkowania zasobów przyrody przez człowieka i obecnych zmian klimatu. Badania oparte na obrączkowaniu są niezbędne dla racjonalnej ochrony ptaków. By skutecznie chronić jakiś gatunek, trzeba przede wszystkim znać jego liczebność, jej zmiany, produktywność, dyspersję, przemieszczenia sezonowe, przeżywalność i przyczyny śmierci w różnych częściach areału, który u gatunków wędrownych rozciąga się często na tysiące kilometrów. Ocena skuteczności różnych sposobów ochrony w wielu przypadkach nie jest możliwa bez obrączkowania.

Akcja Bukówka

Po raz pierwszy w 2012 roku grupa zamiłowanych ornitologów postanowiła zorganizować własny obóz obrączkarski – wydarzenie łączące naukowe podejście do badania przyrody z wakacyjnym wypoczynkiem i przyrodniczą edukacją. "Badamy ptaki migrujące przez Sudety" – to jedyny obóz obrączkarski w tej części kraju. Chwytanie, obrączkowanie i wypuszczanie ptaków to niezwykła okazja do poznania ich z bliska. Przyjechać na nasz obóz może każdy, grupa jest otwarta na wszystkich przyjaznych ludzi, zainteresowanych otaczającą przyrodą.

Malownicza miejscówka

Obóz zlokalizowany jest w malowniczej Kotlinie Kamiennogórskiej, u stóp Karkonoszy, na brzegu zbiornika Bukówka. Ornitolodzy wiedzą, że bliskość wysokich gór oraz obecność doliny ze zbiornikiem wodnym powodują, że w tym miejscu następuje kumulacja przelotu ptaków w trakcie ich jesiennej wędrówki na południe. To stwarza im niepowtarzalną okazję do badania, obserwowania, poznawania. Obóz trwa od 20 sierpnia do połowy października na pięknych łąkach, w otoczeniu wierzbowych zarośli, z widokiem na panoramę wschodnich Karkonoszy.


Co już zrobili?

Przyrodnicy mają się już czym pochwalić. - Do tej pory zaobrączkowaliśmy w sumie prawie 1200 ptaków z 42 gatunków. Najliczniej pojawiał się u nas pierwiosnek, ale również takie górskie perełki jak pluszcz czy pliszka górska, oraz kolorowe podróżniczki - piszą na swojej stronie internetowej.

Zaczynali działania od zupełnie spartańskich warunków: podartego namiotu i skromnego ogniska, które grzało ich w czasie zimnych, górskich nocy. Własnymi skromnymi środkami i przy pomocy przyjaciół rozbudowują infrastrukturę obozu.

Można pomóc!

To co materialne, jest trudniejsze do osiągnięcia niż zaangażowanie ornitologów-społeczników. Profesjonalny sprzęt obrączkarski, służący do bezpiecznego i sprawnego chwytania ptaków (sieci), jest bardzo kosztowny, a zarazem szybko się zużywa. Własne środki nie pozwalają im na uzupełnienie zapasów sieci, bez których niemożliwa jest organizacja obozu. Po zaledwie dwóch latach działalności nie mogą się też jeszcze starać o granty naukowe. Kontakt z grupą możliwy jest poprzez stronę internetową http://wrodra.blogspot.com/ lub ich profil na facebook'u www.facebook.com/GrupaODRA albo e-mail: zespol.odra@gmail.com

FOT. Wrocławska Grupa Obrączkarska ODRA
6 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comentários


bottom of page