top of page

OZE to niezależność energetyczna w krótkim czasie.

Zaktualizowano: 8 mar 2022Od bardzo wielu lat mówimy w czasie konferencji Eko Wyzwania, że potrzebujemy niezależności energetycznej, a kraj musi przejść transformację energetyczną. Nie przypuszczaliśmy, że nasza najbliższa konferencja będzie miała miejsce w tak dramatycznych chwilach.


To nie jest dobry moment na zastanawianie się czy wojny w Ukrainie mogliśmy się spodziewać i czy można było jej zapobiec, bo ta wojna trwa (w chwili pisania tekstu jest 12 dzień). To jest jednak ostatnia chwila, aby wyciągnąć wnioski i zacząć działać.


Jedni mówią o realizowaniu chorych snów Putina o Wielkiej Rosji, którą zostawiłby światu. Inni doszukują się jeszcze innych motywów takiego obrotu spraw, ale jednym z najważniejszych są oczywiście pieniądze, które płyną do Rosji za energię (gaz i ropa) tę konwencjonalną, tę wysokoemisyjną, i w końcu tę, z której Europa chce jak najszybciej zrezygnować.


Co mamy w zamian? Atom za dwie dekady i górę złota będzie musztardą po obiedzie. W najbliższych czterech latach Berlin chce wydać 200 mld euro na projekty związane z ochroną klimatu i budowaniem bezpieczeństwa energetycznego – w tym na rozwój technologii wodorowych i budowę infrastruktury ładowania pojazdów elektrycznych. I to powinniśmy zrobić także my, w naszym kraju. Nie robimy nic w tym kierunku. Doskonale ma się natomiast dezinformacja.


Cena uprawnień do emisji CO2 w tej chwili to 69 euro za tonę. Dzień przed rosyjską inwazją było to niemal 94 euro. Czy to spowoduje zmniejszenie cen za energię? Czy pamiętamy jeszcze, ze to zdaniem PiS wszystkiemu winna jest UE, a nie brak transformacji energetycznej, co jest niezwykle na rękę Putinowi? Obyśmy mieli w naszej pamięci słowa tych, którzy teraz cichutko czekają na rozwój sytuacji, którzy chcieli wyjścia Polski z UE i którym wybór Bidena zamiast Trumpa pokrzyżował plany.


Do tych tematów, szerzej i więcej będziemy wracać w czasie marcowych Eko Wyzwań we Wrocławiu (29 Marca 2022, 09:30 (Wtorek); Novotel Wroclaw Centrum, ul. Powstańców Śląskich 7) Już teraz można zapisać się na konferencję pod tym linkiem:26 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Commentaires


bottom of page