top of page

PIENIĄDZE ZA PRZEKROCZONE NORMY


WFOŚiGW we Wrocławiu informuje, że samorządy z dolnośląskich miast i uzdrowisk mogą od dzisiaj składać wnioski o pomoc finansową.

Chodzi o te samorządy, w których stwierdzono przekroczenia niebezpiecznych dla zdrowia i życia pyłów PM2,5, PM10 oraz emisji CO2 mogą od dzisiaj składać wnioski o pomoc finansową. Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska we Wrocławiu ogłosił kolejny konkurs w ramach programu KAWKA.

Dzięki KAWCE stare piece będą wymieniane na instalacje gazowe, elektryczne, pompy ciepła czy solary – zapowiada Aleksander Marek Skorupa, prezes zarządu WFOŚiGW we Wrocławiu – W przypadku rezygnacji z pieców węglowych zapewnimy także środki na podłączanie się do miejskich sieci ciepłowniczych.

Na pomoc finansową mogą liczyć miasta: Dzierżoniów, Głogów, Jelenia Góra, Kłodzko, Legnica, Nowa Ruda, Oleśnica, Oława, Polkowice, Strzelin, Szczawno-Zdrój, Świdnica, Wałbrzych, Wrocław, Ząbkowice Śląskie, Zgorzelec oraz uzdrowiska Szczawno-Zdrój, Cieplice-Zdrój i Polanica-Zdrój.

Duży poziom zanieczyszczeń w tych miejscowościach wykazał monitoring jakości powietrza prowadzony przez Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska we Wrocławiu. Dopłaty dla mieszkańców będą możliwe dzięki wsparciu z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska oraz Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska we Wrocławiu. Na Dolnym Śląsku ogłoszono już dwie edycje KAWKI (w 2013 r. i 2014 r.). Środki z Funduszy są rozdzielane przez gminy. Tak będzie i tym razem. Zanim jednak to nastąpi, samorządy powinny złożyć dokumenty do WFOŚiGW we Wrocławiu i jego oddziałów w: Szczawnie-Zdrój, Legnicy i Jeleniej Górze do 30.11.2015 r.

W I połowie 2016 r. będzie wiadomo ile pieniędzy trafi ostatecznie na Dolny Śląsk. Kwota dofinansowania przedsięwzięć wyniesie do 90 proc. kosztów kwalifikowanych, w tym w formie dotacji: do 45 proc. z NFOŚiGW i do 15 proc. z WFOŚiGW we Wrocławiu. Pozostałe 30 proc. może być udzielane jako pożyczki z WFOŚiGW we Wrocławiu. Ze środków najnowszej KAWKI będzie mogło skorzystać więcej samorządów niż we wcześniejszych jej edycjach. Obecnie mogą aplikować miejscowości liczące powyżej 5 tys. mieszkańców (poprzednio powyżej 10 tys.). Oczywiście niezmiennym warunkiem jest występowanie w nich przekroczeń zanieczyszczenia powietrza. Finansowe wsparcie z Funduszy na walkę ze smogiem w poprzednich edycjach KAWKI było przeznaczone dla Wrocławia, Jeleniej Góry, Legnicy, Szczawna-Zdrój, Nowej Rudy i Świdnicy.

4 wyświetlenia0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


bottom of page