top of page

PIKNIK EKOLOGICZNY – PIĄTA EDYCJA I AKCJA #STOPPLASTIK


Zielone przestrzenie wałbrzyskiego parku na Piaskowej Górze, a wśród nich piąty już Piknik Ekologiczny portalu Ekopraktyczni.pl, czyli jak połączyć edukację i zabawę. Konkursy, atrakcyjne nagrody, kreatywne zabawy i nawiązanie do wałbrzyskiej akcji Stop Plastik – sobota upłynęła pod hasłem ekologii.

Poprzednie cztery edycje Ekologicznego Pikniku Rodzinnego Ekopraktyczni wraz z Urzędem Miasta organizowali w Parku Sobieskiego. Piknik z każdym rokiem przyciągał coraz więcej zainteresowanych i korzystając z rozległych terenów Parku Miejskiego na Piaskowej Górze (Skwer Sybiraków), 22 czerwca piaty raz spotkaliśmy się na tym wydarzeniu, ale w nowym miejscu.

Zmiany klimatyczne, wyzwania ekologiczne są coraz częściej zauważane, dyskutowane w massmediach. Piknik Ekologiczny to sposób zaprezentowania trudnych tematów w formie przystępnej, przez zabawę. Doskonałym tego przykładem było przedstawienie interaktywne dla najmłodszych, którego  scenariusz odwoływał się do najważniejszych tematów z zakresu ekologii, a które gromadziło licznie przed sceną tak dzieci jak i dorosłych.

W czasie pikniku można było sprawdzić swoje umiejętności i wiedzę dotyczące ekologii, między innymi w głównym konkursie, w którym nagrodą był rower. Pytania nie należały do najłatwiejszych, ale dominowały dobre odpowiedzi.  – W Wałbrzychu decydujemy się na ekologiczne rozwiązania. Postawiliśmy na kwietne łąki, akcja Stop Plastik ma za zadanie skłaniać mieszkańców, aby – w miarę możliwości – rezygnowali z plastikowych opakowań. Propagujemy stosowanie toreb wielokrotnego użytku, także tu w czasie pikniku trafiają na Państwa ręce płócienne torby promujące Wałbrzych – mówiła przy okazji wręczania nagrody głównej Prezydentka Miasta Wałbrzycha, dr Sylwia Bielawska.

Równie trudnym wyzwaniem okazał się konkurs Eko Segregator – wiedza o tym jak segregować odpady wymaga ciągłego poszerzania.

W trakcie naszych Ekologicznych Pikników przekonujemy się jak z jednej strony tematy ekologii wzbudzają zainteresowanie i to przedstawiane właśnie w takiej piknikowej formie, a z drugiej – jak wiele wiedzy i umiejętności jest jeszcze do przekazania. Cieszy nas, że w tych działaniach współpracujemy z Prezydentem Romanem Szełemejem i wałbrzyskimi, dolnośląskimi firmami, że również dostrzegają te potrzeby i ekologiczne wyzwania. Przykładem firmy, która za cel stawia sobie zrównoważony rozwój i od początku współpracuje z nami przy tym evencie jest Toyota Motor Manufacturing Poland – wyjaśnia Aldona Ziółkowska Bielewicz, prezeska Hornet4, firmy odpowiedzialnej za projekt Ekopraktyczni.pl

Zainteresowanie przyciągały także stoiska partnerów Pikniku Ekologicznego. W namiocie Toyota Motor Manufacturing Poland mogliśmy sprawdzić na ekosymulatorze jazdy, czy potrafimy, oszczędzając paliwo, jeździć samochodem. Dzieci i dorośli chętnie sprawdzali co kryje nowoczesny pojazd do odbierania odpadów prezentowany przez Albę, a na stoisku tej firmy na najmłodszych czekały m.in. gry i zabawy edukacyjne. Podobnie chętnie najmłodsi zasiadali w samochodzie policji i przymierzali policyjny kask. Faurecia organizowała konkursy, kurs pierwszej pomocy, prezentowała profil przedsiębiorstwa i zachęcała do skorzystania z fotela samochodowego wyposażonego w urządzenie do masażu. Na stoisku SolTech mogliśmy dowiedzieć się wszystkiego o odnawialnych źródłach energii i dlaczego trzeba z nich korzystać. W namiocie MODEKO czekały na najmłodszych mega klocki Boba Budowniczego i malowanie buziek. Dzięki KidsTech mogliśmy sprawdzić jak łączyć wiedzę o ekologii z techniką i dobra zabawą (na przykład w programowanie).

Sprawdzaniu tego co znajduje się na kolejnych stanowiskach pomogły ekologiczne podchody, w których 20 osób rozwiązywało zagadki, wykonywało zadania zgodnie z wyznaczoną „trasą” na terenie parku.

Kreatywne, edukacyjne i bardzo praktyczne warsztaty upcyklingowe dla dzieci piąty już raz licznie gromadziły dzieci i dorosłych i – co równie ważne – przybliżały wałbrzyską ideę akcji #stopplastik, która echem odbiła się w całym kraju. Na tych warsztatach na przykład mogliśmy nauczyć się wykonać samodzielnie torbę na zakupy, bez szycia, bez używania igły i nici, ale wykorzystując do tego niepotrzebny T-shirt lub stworzyć przydatny (często pięknie ozdobiony) pojemnik na drobiazgi z zużytej butelki PET. Na stoisku UL-KI, Pracowni Artystycznej Urszuli Nowickiej nadawaliśmy drugie życie odzieży.

Oczywiście nie mogło zabraknąć typowo piknikowych atrakcji jak: skakanie po dmuchańcach, gier i zabaw czy koncertu, w którym wystąpiła Edyta Nawrocka, wspólnie tańczyliśmy przy zumbie i podziwialiśmy występy młodych tancerzy w stylu hip-hop i słuchaliśmy ekologicznych piosenek uczestniczek i uczestników konkursu wokalnego, był też pokaz z degustacją ekologicznego gotowania. Słowem nie było ani jednej chwili na nudę i tak też będzie na kolejnym pikniku za rok, na który już zapraszamy!

5 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

留言


bottom of page