top of page

POMÓŻ FUTRZAKOM PRZETRWAĆ ZIMĘ


Koty są ważnym elementem miejskiego ekosystemu, to m.in. dzięki nim miast nie opanowują myszy i szczury. Zima to dla kilkudziesięciu tysięcy wolno żyjących kotów w dużych miastach szczególnie trudny okres, dlatego apelujemy, by pomagać tym zwierzętom.

Trudno oszacować liczbę wolno żyjących kotów w mieście; zastępczyni rzecznika stołecznego ratusza Agnieszka Kłąb w rozmowie z PAP oceniła, że może być ich nawet kilkadziesiąt tysięcy.

Choć wielu mieszkańców narzeka czasem na brzydkie zapachy dobiegające z pomieszczeń, gdzie koty przebywają, bądź głośnych nocnych "rozmów" tych zwierząt w czasie rui, warto pamiętać, że koty stanowią ważny element miejskiego ekosystemu.

Cezary Wyszyński z Fundacji Viva! Akcja Dla Zwierząt podkreślił w rozmowie z PAP, że kotom powinniśmy pomagać z dwóch powodów. Po pierwsze - jak zaznaczył - to ludzie doprowadzili do stworzenia takiej populacji wolno żyjących kotów przez ich porzucanie. Po drugie, zwierzęta te pomagają w ograniczaniu liczby gryzoni - myszy i szczurów w miastach. "Jesteśmy im to winni" - uważa Wyszyński.

Dodał, że wolno żyjące koty są przyzwyczajone do miejsc bytowania i zamknięcie okienek piwnicznych zimą może doprowadzić je do śmierci z powodu zamarznięcia. Stołeczny ratusz od 2005 r. prowadzi działania związane z opieką nad z opieką nad wolno żyjącymi kotami. Co roku kupowana jest m.in. karma. Miasto stara się też ograniczać ich populację przez sterylizację i kastrację kotów. Są one też odpchlane, odrobaczane i szczepione. Może inne samorządy większych miast pójdą w ślady Warszawy?

GAM, (PAP)

4 wyświetlenia0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Komentáře


bottom of page