top of page

RATOWALI PŁAZY


Akcja Żaba ma uchronić płazy w czasie ich wędrówek. Powtarzanej od 10 lat akcji wybór pory nie jest przypadkowy i wiąże się ze zwyczajami żab.

W tym roku ponad 11 tysięcy płazów – liczba robiąca wrażenie – uratowali od zagłady pod kołami samochodów uczestnicy tegorocznej „Akcji Żaba”.

Płazy masowo giną na ruchliwych drogach podczas wiosennych wędrówek do zbiorników wodnych, które są ich miejscami rozrodu. W Centrum Bioróżnorodności w Miliczu oficjalnie zakończono akcję zorganizowaną przez Dolnośląski Zespół Parków Krajobrazowych a wspieranej finansowo przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska we Wrocławiu.

 W tym roku „Akcja Żaba” obchodzi 10 rocznicę. Przedsięwzięcie jest realizowane na terenie Parku Krajobrazowego „Dolina Baryczy”. Jak to robią? Przy przydrożnych rowach rozstawia się siatki, tzw. spowalniacze. Za nimi umieszczane są pojemniki, do których wpadają żaby. Wolontariusze wybierają je do wiaderek i przenoszą w bezpieczne miejsca.

W 2015 roku „Akcję Żaba” przeprowadzono w: Gądkowicach przy stawach Szałwich, Sułowie przy stawie Przydrożnym, Rudzie Żmigrodzkiej przy stawie Jamnik, Miłochowicach, Czatkowicach, Kuźni Czeszyckiej, Nowym Zamku i w Czarnogoździcach.

5 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


bottom of page