top of page

REWITALIZACJA PO WAŁBRZYSKU


Już w najbliższą sobotę widzimy się na wałbrzyskim rynku na II Targach Nieruchomości i Budownictwa oraz Festynie Rodzinnym (od 11.00 do 18.00). Każdy, kto nas odwiedzi, otrzyma magazyn wydany specjalnie na to wydarzenie, a w nim między innymi rozmowa o wałbrzyskiej rewitalizacji, którą przytaczamy poniżej.

Wałbrzyskie Śródmieście, a przede wszystkim okolice Rynku, zdają się „wracać do życia”. Pojawiają się tu nowe restauracje, kawiarnie. O zmianach w Śródmieściu rozmawiamy z Justyną Pichowicz, Kierownik Biura Rewitalizacji i Planowania Przestrzennego UM w Wałbrzychu.

Co zmieniło się na przestrzeni ostatnich lat dzięki czemu, możemy dostrzegać te zmiany w naszym mieście?

Ożywienie centrum miasta i jego rewitalizacja jest jednym z kluczowych wyzwań stojących przed obecnymi władzami Wałbrzycha. Gmina Wałbrzych systematycznie realizuje programy mające na celu rozwiązanie bolączek Śródmieścia. W ramach rewitalizacji zabytkowego Śródmieścia wykonano już renowację kamienic, modernizację przestrzeni publicznej (Plac Kościelny, Pasaż Gdański, Plac Teatralny), modernizację drobnej infrastruktury przestrzeni publicznych Śródmieścia, modernizację dróg gminnych prowadzących do Śródmieścia, a także monitoring wizyjny. Obecnie realizowane są kolejne projekty rewitalizacyjne, które wpływają na wygląd i atrakcyjność centrum miasta. Modernizacje kolejnych kamienic, szeroka oferta instytucji kultury, nowe kawiarnie i restauracje przyciągają mieszkańców i turystów do Śródmieścia, co doprowadzi w efekcie do społecznego i gospodarczego ożywienia centrum miasta. Także organizowane przez Biuro Rewitalizacji i Planowania Przestrzennego spacery historyczne pozwalają mieszkańcom poznać historię dzielnicy oraz zachęcają do spędzania tu wolnego czasu.

Spotkania obywatelskiej kawiarenki to cykl wydarzeń, które pozwalają na rzeczywistą komunikację mieszkańców i UM w sprawach – dla wałbrzyszanek i wałbrzyszan zdaje się najważniejszych – czyli o tym, jak się żyje w naszym mieście i co zrobić, aby żyło się lepiej. Jakie znaczenie mają dla Biura Rewitalizacji te spotkania i co wnoszą?

Kawiarenki obywatelskie są doskonałą okazją do bezpośredniego kontaktu z mieszkańcami i są jednym z kroków w kierunku budowania społeczeństwa obywatelskiego. Dla Biura wszystkie pomysły, uwagi, sugestie są cenne. Staramy się brać wszystkie pod uwagę przy realizacji planów rewitalizacyjnych. Kawiarenki organizowane są raz w miesiącu i skupiają coraz większą liczbę mieszkańców. Jest to dla nas o tyle cenne, że dostrzegamy większe zaangażowanie w realizację małych, lokalnych projektów, uczestnictwo w wydarzeniach rewitalizacyjnych. Realizowane przez Gminę Wałbrzych działania mają na celu wzmocnienie kapitału społecznego zdegradowanych obszarów, wspomóc budowę odpowiedzialnej i świadomej wspólnoty.

Dlaczego warto zamieszkać w Śródmieściu i czy możemy mówić o planach dotyczących tej dzielnicy, które w przyszłości mogą zwiększyć zainteresowanie ewentualnych mieszkańców?

Szeroki wachlarz propozycji z zakresu kultury i sztuki, znaczna poprawa estetyki kamienic i relatywnie niskie ceny mieszkań, dostęp do edukacji na wszystkich szczeblach, hale sportowe, ścieżki rowerowe, boiska szkolne, bliskość urzędów, służby zdrowia i przede wszystkim duża ilość terenów zielonych z parkiem Sobieskiego na czele – to podstawowe atuty mieszkania w wałbrzyskim centrum.

W czerwcu tego roku poznamy dodatkowo wyniki ankiet, które prowadzone były w ostatnich tygodniach wśród ponad tysiąca mieszkańców Wałbrzycha w ramach pilotażowego projektu rewitalizacji. W ramach „Diagnozy preferencji mieszkaniowych mieszkańców Wałbrzycha” prosiliśmy wałbrzyszan o ich potrzeby i oczekiwania wobec warunków mieszkaniowych. Badania prowadzone przez zewnętrzną firmę finansowane są ze środków Unii Europejskiej w ramach umowy Gminy Wałbrzych i Ministerstwa Inwestycji i Rozwoju. W ich wyniku mają powstać wnioski, które odpowiedzą m.in. na pytania: jakie czynniki są przyczyną obecnego stanu rynku mieszkaniowego?, jakie działania są konieczne, aby pobudzić rynek mieszkaniowy? Jakie czynniki decydują o chęci lub niechęci zamieszkania w Śródmieści, czy innych tzw. „starych” dzielnic Wałbrzycha, które są objęte działaniami rewitalizacyjnymi. Raport posłuży Gminie odpowiednio ukierunkować strategię gospodarowania zasobami mieszkaniowymi, uatrakcyjnienie obszaru rewitalizacji miasta jako przestrzeni atrakcyjnej do zamieszkania zgodnie z oczekiwaniami wszystkich grup społecznych mieszkańców, a także pobudzenie rynku nieruchomości – przede wszystkim w Śródmieściu.

3 wyświetlenia0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


bottom of page