top of page

W WAŁBRZYCHU ZAKAZ PLASTIKU


Uchwała wypowiadająca wojnę plastikowi w Wałbrzychu została przyjęta przez Radę Miasta 20 głosami "za", trzy osoby wstrzymały się, nikt nie był przeciwny. Uzasadnienie, jakie przedstawił Prezydent Miasta Wałbrzycha dr Roman Szełemej odniosło się do wszystkich najważniejszych argumentów związanych ze zdrowiem i ekonomią, i było - co trzeba podkreślić - poruszające.

Uchwała, którą przestawialiśmy wczoraj (artykuł pod tym linkiem) różni się jedynie w jednym, czwartym paragrafie, w którym dodano o torbach jednorazowych. teraz brzmi on tak: Wprowadza się na terenie Miasta Wałbrzycha zakaz sprzedaży oraz udostępniania Klientom toreb jednorazowych na zakupy z tworzywa sztucznego.

- W latach siedemdziesiątych istniały naukowe przesłanki o tym, że azbest jest bardzo groźny dla naszego zdrowia, ale nadal wprowadzano do go użytku. Dzisiaj z bardzo dużym prawdopodobieństwem, graniczącym z pewnością, mówimy o plastiku jako groźnej toksynie. Dlatego nie czekajmy, ograniczajmy plastik w naszym codziennym życiu - podkreślał prezydent Roman Szełemej.

W czasie posiedzenia padały bardzo konkretne argumenty, poparte szokującymi liczbami. Według szacunków, przyjmując długość życia na 80 lat przy tej samej ilości produkcji plastiku jak obecnie, spożywamy przez całe życie 1 kilogram plastiku. Przeciętny Duńczyk zużywa sto procent mniej toreb foliowych niż przeciętny mieszkaniec Polski. W Wałbrzychu produkujemy 472 kg odpadów rocznie na osobę. W Japonii to około 200 kg na osobę. W Wałbrzychu produkujemy 15 000 tom odpadów plastikowych rocznie. Między 2014 rokiem a 2019 rokiem ilość produkowanych odpadów segregowanych przez mieszkańców naszego miasta wzrosła o 220 procent. Ceny za odbiór plastiku rosną w galopującym tempie: w pierwszej połowie 2019 roku Wałbrzych płacił 250 zł za tonę, w drugiej połowie tego samego roku już 750 zł za tonę.

Uchwała wchodzi w życie 21 marca, vacatio legis jest do 1 września 2020 roku.

Przypominamy także, że i o plastiku będziemy rozmawiać w czasie XI Eko Wzywań. Rejestracja (udział jest bezpłatny) pod tym linkiem.

6 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


bottom of page