top of page

WAŁBRZYCH: WALKA Z PLASTIKIEM I O WYŻSZE POZIOMY SEGREGACJI


Pierwsze miasto w Polsce wypowiedziało otwartą, posługując się militarną nomenklaturą, wojnę plastikowi. To Wałbrzych, w którym prezydent otwarcie sprzeciwia się wszechobecnemu plastikowi. Zmienia się w Wałbrzychu także firma, która będzie odbierała od mieszkańców i mieszkanek odpady komunalne.


Mówienie za pomocą określeń z wojskowego słownika o gospodarce odpadami nie jest bezzasadne. Na świecie ludzi przybywa, a z nimi przybywa odpadów, głównie w krajach, gdzie nieco polepsza się standard życia. W Polsce nasze konsumenckie nawyki dalekie są od idei redukcji odpadów, a szkoda – to również oszczędności w portfelu. Nie tylko wówczas wydajemy mniej pieniędzy w czasie zakupów, ale i niej płacimy za odbiór i zagospodarowanie odpadów.

Wałbrzych to pierwsze polskie miasto, które wpisało w politykę walkę z platikiem.

- Rocznie Wałbrzych produkuje tyle odpadów, których ilość odpowiada kubaturze Zamku Książ, a w tym głównie nieszczęsny plastik – mówił dzisiaj prezydent Wałbrzycha, dr. Roman Szełemej w czasie konferencji prasowej poświęconej zmianom firmy realizującej umowę dotyczącą odbioru odpadów.

Od pierwszego listopada będzie to firma Alba dolny Śląsk. - Cieszymy się, że wszystkie warunki, jakie postawiliśmy – wyśrubowane, ale obecnie traktowane jako standardowe – chodzi o jakość taboru, metody stosowane, o monitorowanie całego procesu, który my zapisaliśmy w przetargu, zostały przez firmę Alba spełnione – podkreślał prezydent.


Informował także o nowych normach, jakie będą teraz obowiązywały Wałbrzych, ale i wszystkie polskie miasta, dotyczące poziomów segregacji. Najlepiej nie produkować odpadów – zauważał prezydent Wałbrzycha, odwołując się do naszych nawyków konsumenckich i dodawał, że nowe wyższe normach, to wytężona egzekucja ich osiągania i w niej będzie tez uczestniczyć firm Alba.

Witold Seńczuk, prezes WPO Alba, również podkreślał, że Alba także będzie walczyć o poziom segregacji. W mieście pojawiają się nowe pojemniki i – jak zauważył prezes Seńczuk – takich nie ma żadne polskie miasto. Będzie także nowy tabor samochodowy, wyposażony w system Radio Frequency Identification, dzięki której wiadomo w jakim miejscu, jaki samochód, jakie odpady odbiera i – co bardzo istotne – ile jest odpadów.

Będziemy relacjonować, jak założone metody i rozwiązania będą sprawdzać się w praktyce, bo warto doświadczeniami wymieniać się i szukać tych najlepszych pomysłów.

4 wyświetlenia0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


bottom of page