top of page

WIĘKSZE NAKŁADY NA EKOLOGIĘ


Na Dolnym Śląsku wzrosły w stosunku do poprzednich lat nakłady na ekologię. Gminy inwestują w innowacyjne rozwiązania.

W całym kraju wielkość nakładów na środki trwałe służące ochronie środowiska w 2014 roku wyniosła ok. 14,2 mld zł i była wyższa o 31,3% niż przed rokiem. Najwyższy wzrost poniesiony na środki trwałe na ochronę środowiska w 2014 roku w odniesieniu do poprzedniego roku zanotowano w województwach: wielkopolskim (o 120,1%), lubelskim (o 81,8%) i dolnośląskim (o 80,5%).

Gdzie trafiają środki? Między innymi na takie inwestycje, jak ta ostatnia w miejscowościach Nowa Ziemia, Leszczyna, Wilków, Kopacz, Wysocko, Brennik i Ernestynów (Dolny Śląsk), gdzie zostanie zainstalowanych 11 lamp zasilanych energią wiatru i słońca.

Punkty oświetleniowe z energooszczędnymi lampami LED będą zasilane przez turbinki wiatrowe o mocy 300 W oraz ogniwa fotowoltaiczne o mocy 300 W. Lampy zostaną ustawione w miejscach, które są znacznie oddalone od sieci energetycznych. Doprowadzenie energii elektrycznej służącej dla oświetlenia ulicznego jest w takich przypadkach nieefektywne i ekonomicznie nieuzasadnione – informuje WFOŚiGW we Wrocławiu.

Nowe urządzenia są całkowicie niezależne od sieci energetycznych. Energia elektryczna wyprodukowana przez „elektrownię słoneczną” oraz turbinę wiatrową jest przekazywana do bezobsługowych akumulatorów żelowych, które po zmroku „oddają” energię potrzebną do zasilania lampy w nocy. W przypadku niekorzystnych warunków pogodowych i braku ładowania zarówno z paneli jak i siłowni lampy mogą działać nawet do 5 dni. 

Efekt ekologiczny przedsięwzięcia – do powietrza przedostaje się mniej gazu cieplarnianego CO2 w ilości 2,5 tony na rok. Wartość całej inwestycji, która zostanie zrealizowana do końca października to ponad 142 tys. złotych, w tym dofinansowanie z WFOŚiGW we Wrocławiu: 35 tys. zł (dotacja) i 35 tys. zł (pożyczka).

3 wyświetlenia0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


bottom of page