top of page

WROCŁAWSCY SPÓŁDZIELCY I ENERGIA OZE


WFOŚiGW informuje, że we Wrocławiu rusza pilotażowy projekt z programu PROSUMENT.

Już pod koniec maja na dachu wieżowca zarządzanego przez Spółdzielnię Mieszkaniową Wrocław-Południe zostanie zamontowanych 153 paneli fotowoltaicznych. Dzisiaj została podpisana umowa o wsparcie finansowe tego zadania przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu. Dokument parafowali: prezes zarządu WFOŚiGW we Wrocławiu Aleksander Marek Skorupa, prezes SM Wrocław-Południe Józef Śnieżek i jego zastępca Marek Dera.

W spotkaniu w siedzibie Funduszu wziął także udział przewodniczący Rady Nadzorczej Spółdzielni Mirosław Lach. Fundusz wypłaci około 240 tys. złotych, w tym około 40 proc. z tej kwoty to bezzwrotna dotacja, pozostała część to niskooprocentowana pożyczka. Instalacja będzie posiadała całkowitą moc blisko 40 kW. Prąd z Odnawialnych Źródeł Energii posłuży do oświetlenia części wspólnych budynku m.in. korytarzy, wind czy maszynowni. Spółdzielcy zamierzają sprzedawać nadwyżki energii do sieci. Instalacja na wieżowcu przy ul. Świeradowskiej ma charakter pilotażowy, spółdzielcy planują budowę takich instalacji także na innych budynkach.

Dzięki wykorzystaniu energii ze słońca do powietrza trafi mniej gazu cieplarnianego CO2. – ponad 30 ton na rok. Nowe inwestycje powstaną w ramach ogólnopolskiego programu PROSUMNET. Ze środków z tego programu mogą korzystać wspólnoty i spółdzielnie mieszkaniowe. Do pozyskania są środki na budowę i instalacje m.in.: fotowoltaiki, źródeł ciepła opalanych biomasą, pomp ciepła, kolektorów słonecznych, małych elektrowni wiatrowych i mikrokogeneracji. WFOŚiGW we Wrocławiu otrzymał 25 mln złotych (w tym: 16 mln pożyczki i 9 mln zł dotacji) z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej na realizację programu PROSUMENT na Dolnym Śląsku. O środki z tego programu do tej pory zawnioskowały spółdzielnie mieszkaniowe we Wrocławiu, Miliczu, Jaworze, Zawidowie i wspólnota mieszkaniowa w Wałbrzychu. Wsparcie dla zaplanowanych w tych miastach inwestycji wyniesie ponad 1,4 mln złotych.

4 wyświetlenia0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


bottom of page