top of page

WYTWARZAMY MAŁO ODPADÓW I MAŁO PRZETWARZAMY


Choć Polacy produkują mniej śmieci niż obywatele innych krajów Europy, to także i mniej wykorzystują je ponownie – informuje "Puls Biznesu", powołując się na dane Eurostatu.

W Polsce na wysypiska trafia aż 73 proc. śmieci, do spalarni tylko 1 proc., a na kompost 8 proc., zaś recyklingiem obejmuje się 18 proc. – wynika ze statystyk opublikowanych w 2012 r.  I choć z nowszych danych będzie zapewne wynikać, że mniej naszych odpadów ląduje na wysypisku – czemu sprzyja nowy system zagospodarowania śmieci z 2013 r. –, to zmiany będą powolne, podobnie jak było to w tzw. starej UE – zauważa "PB".

Mimo wszystko nie jesteśmy najgorsi w Europie. Gorzej wygląda sytuacja w Rumunii, Bułgarii, państwach bałtyckich, a także w Grecji, na Cyprze i Malcie.  Z kolei na zachodzie kontynentu chociaż wytwarza się tam więcej odpadów, to więcej też trafia do recyklingu czy na kompost.

Recykling najpopularniejszy jest w Niemczech (45 proc.), Belgii (40 proc.), Słowenii (39 proc.), Irlandii (35 proc.) i Holandii (33 proc.). Z kolei liderem wśród krajów kompostujących odpady jest Austria (40 proc.).

(PAP)

Źródło: "Puls Biznesu"

4 wyświetlenia0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Hozzászólások


bottom of page