X EKO WYZWANIA – POSZUKIWANIE ROZWIĄZAŃ

Zaktualizowano: 29 lip 2020


Program tej konferencji to najważniejsze tematy, którymi powinniśmy się teraz zajmować – mówił na otwarciu X Eko Wzywań wiceprezydent Wrocławia Adam Zawada. Konferencja organizowana przez Ekopraktyczni.pl zgromadziła m.in. samorządowców i przedsiębiorców, aby wspólnie szukać rozwiązań, które uchronią nas przed katastrofą klimatyczną.


X Eko Wzywania, jak na jubileusz przystało, były wyjątkowe. Bogaty, poruszający wiele wątków program, doskonali prelegenci. Zaprezentowaliśmy również nasz nowy, autorski projekt – aplikację Ekopraktyczna. Na konferencję wywarły wpływ także ostatnie wydarzenia ze szczytu ONZ.

- Wczoraj kobieta, a w zasadzie dziewczyna Greta Thunberg przed politykami zgromadzonymi na szczycie ONZ w emocjach mówiła, że zawiedli, że teraz powinni być w panice. Jednak politycy pozostali niewzruszeni – mówił w czasie X Eko Wzywań prezydent Wałbrzycha, dr Roman Szełemej, który również podkreślił, że trudno mu być w tej sprawie optymistą. Jubileuszowa konferencja Ekopraktyczni.pl, która odbyła się 24 września we Wrocławiu, odwoływała się do poprzednich spotkań. Fakt, jak bardzo zmienia się nasza sytuacja pod względem kryzysu i katastrofy klimatycznej wybrzmiewał najmocniej. Czy będziemy autorami i świadkami katastrofy czy może zapobiegniemy jej, te pytania pojawiały się najczęściej.

Nie sposób mówić o klimacie, nie poruszając tematu odpadów. – Konieczna jest zmiana systemu, gruntowna i mądra. Potrzebujemy nowej ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach  – podkreślał Andrzej Gawłowski, wiceprezes zarządu ACG, komentując sytuację gospodarki odpadami w kraju. Pomocą w osiągnięciu lepszych efektów segregacji mógłby być, zaprezentowany w czasie konferencji, inteligentny pojemnik e-Bin, który segreguje za nas. Krzysztof Gruszczyński, prezes Alba Group oraz Hanna Zajączkowska, prezes Suez Zachód wskazywali jak ogromnym problemem są odpady plastikowe – problemem nierozwiązanym w skali globalnej. Z kolei o bioodpadach i możliwości ich wykorzystania w roli surowców w biogazowniach mówił Piotr Spychała, prezes BioWat. – W obecnej sytuacji prawnej, niekorzystnej dla biogazowni jako producentów energii, rozwiązaniem jest właśnie przetwarzanie bioodpadów – komentował Piotr Spychała.


Eko Wyzwania organizujemy we Wrocławiu. Naszym zdaniem Wrocław wyróżni się pozytywnie pod względem polityki ekologicznej na tle innych, dużych miast Polski. Przekonywała nas o tym, mówiąc konkretnie o polityce klimatycznej Katarzyna Szymczak-Pomianowska – Dyrektorka Departamentu Zrównoważonego Rozwoju.

Międzynarodowa firma 3M pokazała, jak zmienia swoje postrzeganie rozwoju w obliczu zmian klimatycznych. Jedną z ważniejszych informacji, jakie mogliśmy usłyszeć, to zmiana kryteriów decydujących o produkcji, w których efekt dla środowiska naturalnego jest stawiany wyżej niż zysk.


Nie sposób oczekiwać działań na rzecz klimatu, nie angażując w to polityki. Małgorzata Tracz, współprzewodnicząca Partii Zieloni w Polsce przedstawiła w kilku krótkich punktach plan Zielonych na transformację energetyczną Polski. W rozmowie w czasie panelu podkreśliła, że każde zmiany prawa, zarządzania gospodarką muszą być nie tylko proekologiczne ale sprawiedliwe. To szerokie pojęcie odnosi się do sprawiedliwości społecznej, międzygatunkowej czy międzypaństwowej. O ile przewodnicząca Zielonych mówiła z pewnym optymizmem, że jesteśmy w stanie jeszcze zdążyć przed katastrofą, o tyle Paweł Karpiński, Przewodniczący Komisji Zrównoważonego Rozwoju i Ochrony Środowiska w Radzie Miasta Wrocław, przekonywał, że ludzkość nie jest w stanie zrezygnować z wygody na rzecz ratowania się przed klęską.

Temat energii pojawiał się także w innych wypowiedziach. – Spójrzmy na nasze budownictwo, już teraz powinniśmy budować tak, aby nasze domy nie potrzebowały ogrzewania nawet z ciepłowni. Powinny być pasywne – mówił Bartosz Królczyk ze Stowarzyszenia WDP i podkreślał, że najlepsza energia to ta nie wytworzona i nie wykorzystana. – Musimy przestać traktować atmosferę jak ściek i radykalnie zmniejszyć emisję gazów cieplarnianych, odejść od spalania paliw kopalnych – wtórował mu Marcin Popkiewicz, analityk, m.in. współautor Nauki o Klimacie.


Smog kosztuje 111 mld zł rocznie, to także ponad 50 tysięcy zgonów – jak i kiedy to się zmieni? Rozmawialiśmy o informowaniu i zapobieganiu zanieczyszczeniom powietrza. Warto mieć miernik jakości powietrza. Może mieć go wójt, prezydent, ale także każdy mieszkaniec. W rozsądnych cenach, polskiej produkcji – powstające w Świdnicy – mierniki Foxy Tech pomogą nam uniknąć ekspozycji na smog – mówił Andrzej Grymek, FOXY-TECH.

Budownictwo pasywne, o czym przekonywała Sławomir Rataj jest odpowiedzią na oszczędzanie energii i na likwidowanie niskiej emisji.

Niska emisja to także zanieczyszczenia komunikacyjne i tu pojawiła się propozycja samochodu miejskiego, elektrycznego Mercedes – zaprezentowanego przez Bolesława Szołkowskiego z Duda-Cars Mercedes-Benz.

Nauka szuka kolejnych rozwiązań ekologicznych problemów, także tych związanych ze smogiem. Czasami wystarczy skorzystać z podpowiedzi dostarczanych przez naturę. O farbach, które pomogą w walce o czyste powietrze mówił Bartłomiej Dessoulavy-Śliwiński z Graphenstone FARBY ZIELONEJ GENERACJI.

Co nas czeka? Potrzebujemy działań tu i teraz. Pracy jest bardzo wiele na wielu płaszczyznach. Za puentę X Eko Wzywań niech posłużą słowa wypowiedziane przez Marcina PopkiewiczaNie mówię, że nie będzie źle, ale od nas zależy jak bardzo będzie źle.

9 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie