top of page

X EKO WYZWANIA – POSZUKIWANIE ROZWIĄZAŃ

Zaktualizowano: 29 lip 2020


Program tej konferencji to najważniejsze tematy, którymi powinniśmy się teraz zajmować – mówił na otwarciu X Eko Wzywań wiceprezydent Wrocławia Adam Zawada. Konferencja organizowana przez Ekopraktyczni.pl zgromadziła m.in. samorządowców i przedsiębiorców, aby wspólnie szukać rozwiązań, które uchronią nas przed katastrofą klimatyczną.


X Eko Wzywania, jak na jubileusz przystało, były wyjątkowe. Bogaty, poruszający wiele wątków program, doskonali prelegenci. Zaprezentowaliśmy również nasz nowy, autorski projekt – aplikację Ekopraktyczna. Na konferencję wywarły wpływ także ostatnie wydarzenia ze szczytu ONZ.

- Wczoraj kobieta, a w zasadzie dziewczyna Greta Thunberg przed politykami zgromadzonymi na szczycie ONZ w emocjach mówiła, że zawiedli, że teraz powinni być w panice. Jednak politycy pozostali niewzruszeni – mówił w czasie X Eko Wzywań prezydent Wałbrzycha, dr Roman Szełemej, który również podkreślił, że trudno mu być w tej sprawie optymistą. Jubileuszowa konferencja Ekopraktyczni.pl, która odbyła się 24 września we Wrocławiu, odwoływała się do poprzednich spotkań. Fakt, jak bardzo zmienia się nasza sytuacja pod względem kryzysu i katastrofy klimatycznej wybrzmiewał najmocniej. Czy będziemy autorami i świadkami katastrofy czy może zapobiegniemy jej, te pytania pojawiały się najczęściej.

Nie sposób mówić o klimacie, nie poruszając tematu odpadów. – Konieczna jest zmiana systemu, gruntowna i mądra. Potrzebujemy nowej ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach  – podkreślał Andrzej Gawłowski, wiceprezes zarządu ACG, komentując sytuację gospodarki odpadami w kraju. Pomocą w osiągnięciu lepszych efektów segregacji mógłby być, zaprezentowany w czasie konferencji, inteligentny pojemnik e-Bin, który segreguje za nas. Krzysztof Gruszczyński, prezes Alba Group oraz Hanna Zajączkowska, prezes Suez Zachód wskazywali jak ogromnym problemem są odpady plastikowe – problemem nierozwiązanym w skali globalnej. Z kolei o bioodpadach i możliwości ich wykorzystania w roli surowców w biogazowniach mówił Piotr Spychała, prezes BioWat. – W obecnej sytuacji prawnej, niekorzystnej dla biogazowni jako producentów energii, rozwiązaniem jest właśnie przetwarzanie bioodpadów – komentował Piotr Spychała.


Eko Wyzwania organizujemy we Wrocławiu. Naszym zdaniem Wrocław wyróżni się pozytywnie pod względem polityki ekologicznej na tle innych, dużych miast Polski. Przekonywała nas o tym, mówiąc konkretnie o polityce klimatycznej Katarzyna Szymczak-Pomianowska – Dyrektorka Departamentu Zrównoważonego Rozwoju.

Międzynarodowa firma 3M pokazała, jak zmienia swoje postrzeganie rozwoju w obliczu zmian klimatycznych. Jedną z ważniejszych informacji, jakie mogliśmy usłyszeć, to zmiana kryteriów decydujących o produkcji, w których efekt dla środowiska naturalnego jest stawiany wyżej niż zysk.


Nie sposób oczekiwać działań na rzecz klimatu, nie angażując w to polityki. Małgorzata Tracz, współprzewodnicząca Partii Zieloni w Polsce przedstawiła w kilku krótkich punktach plan Zielonych na transformację energetyczną Polski. W rozmowie w czasie panelu podkreśliła, że każde zmiany prawa, zarządzania gospodarką muszą być nie tylko proekologiczne ale sprawiedliwe. To szerokie pojęcie odnosi się do sprawiedliwości społecznej, międzygatunkowej czy międzypaństwowej. O ile przewodnicząca Zielonych mówiła z pewnym optymizmem, że jesteśmy w stanie jeszcze zdążyć przed katastrofą, o tyle Paweł Karpiński, Przewodniczący Komisji Zrównoważonego Rozwoju i Ochrony Środowiska w Radzie Miasta Wrocław, przekonywał, że ludzkość nie jest w stanie zrezygnować z wygody na rzecz ratowania się przed klęską.

Temat energii pojawiał się także w innych wypowiedziach. – Spójrzmy na nasze budownictwo, już teraz powinniśmy budować tak, aby nasze domy nie potrzebowały ogrzewania nawet z ciepłowni. Powinny być pasywne – mówił Bartosz Królczyk ze Stowarzyszenia WDP i podkreślał, że najlepsza energia to ta nie wytworzona i nie wykorzystana. – Musimy przestać traktować atmosferę jak ściek i radykalnie zmniejszyć emisję gazów cieplarnianych, odejść od spalania paliw kopalnych – wtórował mu Marcin Popkiewicz, analityk, m.in. współautor Nauki o Klimacie.


Smog kosztuje 111 mld zł rocznie, to także ponad 50 tysięcy zgonów – jak i kiedy to się zmieni? Rozmawialiśmy o informowaniu i zapobieganiu zanieczyszczeniom powietrza. Warto mieć miernik jakości powietrza. Może mieć go wójt, prezydent, ale także każdy mieszkaniec. W rozsądnych cenach, polskiej produkcji – powstające w Świdnicy – mierniki Foxy Tech pomogą nam uniknąć ekspozycji na smog – mówił Andrzej Grymek, FOXY-TECH.

Budownictwo pasywne, o czym przekonywała Sławomir Rataj jest odpowiedzią na oszczędzanie energii i na likwidowanie niskiej emisji.

Niska emisja to także zanieczyszczenia komunikacyjne i tu pojawiła się propozycja samochodu miejskiego, elektrycznego Mercedes – zaprezentowanego przez Bolesława Szołkowskiego z Duda-Cars Mercedes-Benz.

Nauka szuka kolejnych rozwiązań ekologicznych problemów, także tych związanych ze smogiem. Czasami wystarczy skorzystać z podpowiedzi dostarczanych przez naturę. O farbach, które pomogą w walce o czyste powietrze mówił Bartłomiej Dessoulavy-Śliwiński z Graphenstone FARBY ZIELONEJ GENERACJI.

Co nas czeka? Potrzebujemy działań tu i teraz. Pracy jest bardzo wiele na wielu płaszczyznach. Za puentę X Eko Wzywań niech posłużą słowa wypowiedziane przez Marcina PopkiewiczaNie mówię, że nie będzie źle, ale od nas zależy jak bardzo będzie źle.

12 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


bottom of page