top of page

ZIELONY WAŁBRZYCH EKOPRAKTYCZNYCH


Album „Zielony Wałbrzych” to próba uchwycenia miasta z perspektywy przyrody, jego położenia i samej zieleni. Publikacja Ekopraktycznych już do nabycia w księgarniach!

„W pasmie Gór Wałbrzyskich, na Pogórzu Zachodniosudeckim, otulone lasami, łąkami leży miasto, w którego herbie widzimy na tle gór dostojny, zielony dąb.” – to słowa ze wstępu do albumu „Zielony Wałbrzych”, który ukazał się z końcem listopada.

Położenie Wałbrzych zdecydowało, że nawet w czasach największej industrializacji, przyroda na stałe wpisana była w krajobraz miejski. Czeskie i niemieckie nazwy Wałbrzycha również podkreślały tę bodaj najbardziej charakterystyczną jego cechę, nawiązując do położenia wśród drzew.

Wizerunek Wałbrzycha zmienia się nieustannie in plus. Obraz miasta dymiących kominów, a później przede wszystkim dotkniętego negatywnymi efektami transformacji gospodarczej, odchodzi powoli do przeszłości. Przeobrażenia gospodarcze, które sprzyjają naturalnemu środowisku, idą w parze z planami władz miasta, które zwarte są w programie Zielony Wałbrzych 2020.

Ekopraktyczni podjęli się zadania zebrania zdjęć opatrzonych krótkimi komentarzami przetłumaczonymi także na język angielski i opublikowania ich w formie albumowej. W „Zielonym Wałbrzychu” zdecydowanie przeważają fotografie Krzysztofa Żarkowskiego.

Publikację zaczyna rozdział poświęcony wałbrzyskiej przyrodzie. Okazuje się, że mimo miejskiego charakteru, jest ona niezwykle bogata, także w gatunki chronione. Wynika to między innymi z położenia miasta, w którym nie znajdziemy wyraźnej granicy między municypalną zabudową a obszarem należącym do natury. Potwierdzają to kolejne rozdziały prezentujące miasto, jego przemysł, atrakcje turystyczne, które wkomponowane są w zieloną przestrzeń.

Ekopraktyczni postanowili, zgodnie z zasadami zrównoważonego rozwoju – czyli także ekologią w praktyce – oprzeć się na pracy lokalnych firm, fachowców, a przy tym i pasjonatów.

Album dostępny jest w wałbrzyskich księgarniach, w świdnickiej Eurece oraz w redakcji portalu. Świąteczna specjalna oferta 15 zł plus koszty przesyłki, za 10 sztuk rabat i album po 12 zł. Zamówienia na gosia@kobiecetwarze.pl Format A4, poziomy, wysoka jakość wydania.

Partnerzy publikacji "Zielony Wałbrzych":4 wyświetlenia0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Opmerkingen


bottom of page