top of page

ZRÓWNOWAŻONE NOWE ŻERNIKI


WuWA 2 na Nowych Żernikach we Wrocławiu - to pierwsze zrównoważone osiedle, jakie powstaje w Polsce.

Inspiracją dla osiedla WuWA 2 jest wystawy mieszkaniowej Wohnung und Werkraumaustellung zorganizowana we Wrocławiu w 1929 roku. To odpowiedź na powszechne obecnie budownictwo szablonowe.

Co z punktu widzenia Ekopraktycznych bardzo istotne, jak zapewnia WuWA 2: „ Nowe Żerniki będą osiedlem zielonym i nie tylko pod względem ilości roślinności zaprojektowanej w jego obrębie. Projekt, zarówno pod względem jego skali, układu funkcjonalnego jak i architektury oraz planowanych rozwiązań technologicznych, został pomyślany w taki sposób, aby osiedle spełniało najsurowsze normy ekologiczne, a jego przyszła eksploatacja była możliwie najtańsza”.

Osiedle będzie przyjazne dla rowerzystów, położone blisko linii tramwajowej i kolejowej. Będzie też dosłownie zielone, a duża ilość zieleni sprawi, że dzięki naturalnej cyrkulacji i retencji łatwiejsze i tańsze będzie gospodarowanie wodą. Ponadto część deszczówki wprowadzona będzie do systemu wodociągowego osiedla jako tzw. szara woda, służąca do celów gospodarczych.

Budynki mieszkalne zostały zaprojektowane jako obiekty co najmniej niskoenergetyczne. Osiedle zostanie też wyposażone w infrastrukturę umożliwiającą generowanie energii na miejscu, ze źródeł odnawialnych – na przykład słońca.

3 wyświetlenia0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


bottom of page