top of page

20 GROSZY NA LEKKIE TOREBKI FOLIOWE


Przygotowany projekt ustawy o zmianie ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi oraz niektórych innych ustaw trafił w sierpniu pod obrady Rady Ministrów.

Projekt Rozporządzenia Ministra Środowiska dotyczący wprowadzenia opłaty recyklingowej w wysokości 20 gr./szt. na lekkie torebki foliowe, czyli tzw. torebki przykasowe o grubości do 50 mikronów zgodnie z wcześniejszymi planami zawierał datę wprowadzenia od 1 stycznia 2019.

Jednakże ostateczna wersja projektu (druk sejmowy nr 1730) skierowana do Sejmu zawierała datę o rok wcześniejszą tzn. 1 stycznia 2018. Zarówno PZPTS, PlasticsEurope jak i Polska Organizacja Handlu i Dystrybucji POHiD były zaskoczone przyspieszeniem terminu i odniosły się do tego krytycznie.

PZPTS wskazywał, że przetwórcy tworzyw sztucznych muszą mieć niezbędny czas na przemodelowanie produkcji i opracowanie strategii rozwoju nowych wyrobów w miejsce kurczącego się popytu na torebki. Poza tym powinni mieć czas na wykorzystanie materiałów i surowców przeznaczonych do produkcji tego typu torebek (farby do druku, granulat, wypełniacze kredowe). Także handel detaliczny w wyniku wprowadzenia opłaty recyklingowej potrzebuje czasu na dokonanie zmian w ewidencji. Projekt będzie rozpatrywać podkomisja sejmowa powołana w tym celu.

Organizacje przesłały do podkomisji negatywną opinię w kwestii przyspieszenia terminu wskazując mogące z tego tytułu wyniknąć nie tylko straty dla przedsiębiorców, ale także wzrost bezrobocia oraz straty wpływów do budżetu.

Projekt wraz z opinią podkomisji, której posiedzenie wyznaczono na 11 września będzie prawdopodobnie przedmiotem obrad Sejmu w dniu 12 września. Torebki foliowe o grubości poniżej 15 mikronów służące do ochrony i pakowania żywności luzem są wyłączone z regulacji zgodnie z dyrektywą UE.

3 wyświetlenia0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


bottom of page