top of page

Co jutro zobaczę? XIV Eko Wzywania za nami

Zaktualizowano: 8 kwi 2022
Wiosenna edycja Eko Wyzwań już za nami. Próbowaliśmy patrzeć w przyszłość, tę bliską i dalszą w czasie naszej konferencji, której hasłem przewodnim było zdanie: Patrz przed siebie!


Jak zwykle spotkaliśmy się we Wrocławiu. Pierwszą część konferencji poświęciliśmy transformacji energetycznej, odchodzeniu od paliw kopalnych i przyjrzeliśmy się temu zagadnieniu z wielu stron.


Rozpoczął Marcin Popkiewicz, z portalu Nauka o klimacie i Ziemia na rozdrożu, kreator trendów, fizyk – Transformacja energetyczna będzie opierała się na energii elektrycznej, przyszłość to elektryczność i oczywiście są wyjątki, takie jak hutnictwo, które będą potrzebowały na przykład gazu, ale jednak elektryczność to podstawa – podkreślał prelegent. Mieliśmy okazję także wspólnie przeprowadzić symulację miksu energetycznego w takiej właśnie transformacji, zakładająca odchodzenie od paliw kopalnych. Pozwalała na rozważanie wielu wariantów w zależności od tego jakie dane wprowadzaliśmy i w ten sposób, mogliśmy przekonać się o zasadności twierdzenia co do elektryczności jako źródle energii.


Wspieranie innowacyjnych projektów, które zawsze w pierwszej fazie są drogimi przedsięwzięciami jest konieczne, aby mogły się stać one powszechne i relatywnie tańsze. Jak mogliśmy przekonać się w czasie konferencji, projekty zrównoważonego rozwoju finansowo wspiera Bank Gospodarstwa Krajowego w ramach idei 3W. Idea 3W to sposób na przejście do gospodarki zeroemisyjnej, poprzez zastosowanie technologii związanych z wodą, wodorem i węglem pierwiastkowym. I jak zauważyła dyrektorka Ewa Nowak-Iskra - Nie chodzi nam o wykorzystywanie węgla jako źródła energii, na przykład poprzez spalanie go w elektrowniach. Węgiel w 3W to jego innowacyjne wykorzystanie, często pod nowymi postaciami typu grafen, czy nanorurki węglowe. Technologie te mają służyć zrównoważonemu rozwojowi.


Paweł Karpiński, wrocławski radny, podzielił się z nami analizą dotyczącą transformacji energetycznej, katastrofy klimatycznej w odniesieniu do obecnej sytuacji wojny w Ukrainie, napaści na ten kraj przez Rosję. O tym jak modernizować w przemyśle i samorządzie, aby zmniejszyć zapotrzebowanie na energię mówił Paweł Wysokulski z DB Energy.


A na zakończenie pierwszej części Anna Sierpińska, dziennikarka portalu Nauki o klimacie obrazowo przedstawiła jak zmiany klimatu wpływają na środowisko i co to dla nas, ludzkości oznacza. Mieliśmy okazję usłyszeć o zagrożeniach, które dla nas w niedalekiej przyszłości stają się coraz bardziej realne i wynikają bezpośrednio z faktu, ze klimat się ociepla.


Tuż przed dyskusją panelową, profesor Alicja Chybicka w kilku słowach podzieliła się tematami, jakie podejmuje w tej chwili senacka Komisja Środowiska.


Pierwszą część kończył panel dyskusyjny. Rozpoczęła go prof. Joanna Wibig z Katedry Meteorologii i Klimatologii Uniwersytetu Łódzkiego, która odniosła się do pytania o moment, w jakim się znaleźliśmy. Po pierwsze, potwierdziła fakt, że jest to ostatni dzwonek, aby powstrzymać rosnąca średnią temperaturę na Ziemi. Po drugie, nasze działania nie mogą być obarczone opóźnieniami, bo inaczej nie wygramy walki z czasem a i tak stoimy na nieuprzywilejowanej pozycji, ponieważ klimat, warunki jakie nastaną mogą nas zaskoczyć, na przykład gwałtownie przyspieszyć zmiany. W podobnym tonie wypowiadał się Paweł Karpiński, jednak wyrażał on obawę czy wojna Rosji i Ukrainy nie zmienią planów innych państw europejskich i nie spowolnią transformacji energetycznej, która już się rozpoczęła. Paweł Wysokulski oraz Ewa Nowak-Iskra podkreślali szczególnie kwestię szukania nowych, bardziej efektywnych rozwiązań i tu właśnie pojawia się rola banku, który daje szansę na finansowanie badań, start-up’ów w fazie, nazwijmy to testowej, kiedy na początku nie przynoszą one zysków. Najbardziej jednak dyskusja rozgorzała, gdy Marcin Popkiewicz i Michał Wołodźko z Kogeneracji Wrocław podjęli się tematu sposobu, dróg odchodzenia od paliw kopalnych. Chociaż efekt zakładany, ten końcowy w obu wizjach miał być podobny, to jednak zdecydowanie różniły się drogi realizacji. Kogeneracja należy do PGE i w zasadzie można mówić tu o globalnym spojrzeniu z perspektywy spółki państwowej, natomiast Marcin Popkiewicz jest zwolennikiem szybkiego przekształcania gospodarki głównie w oparciu o OZE i jego zdaniem to zwlekanie jest najdroższa i najbardziej niebezpieczną opcją. Puentą okazała się ostatecznie głos z Sali, który był swego rodzaju apelem, aby spojrzeć na zagadnienie szeroko, a mówiąc o kosztach aby pamiętać o kosztach na przykład leczenia, zastoju w gospodarce w wyniku chorób itd.


Przerwa na kawę przeniosła dyskusję w kuluary, aby tuż po niej móc podjąć się kolejnego tematu.


Druga część konferencji była poświęcona odpadom biodegradowalnym i patronem tego modułu była firma Strabag. Bardzo interesujące studium przypadku na temat: Instalacje zagospodarowania frakcji biodegradowalnej na przykładzie wybranych projektów w Polsce i Europie, które przedstawił Jacek Chrząstek poruszało szeroki wachlarz zagadnień powstawania i działania takich instalacji. Można powiedzieć, że poznaliśmy szczegóły takiego przedsięwzięcia od rozwiązań technicznych, przez realizację projektu po działania społeczne, edukacyjne, jakże niezbędne, aby taka instalacja miała rację bytu. Obraz ten dopełniły Emilia Den Boer, która zrelacjonowała wnioski z badań naukowych nad bioodpadami przede wszystkim tymi, na Dolnym Śląsku oraz Katarzyna Wolny-Tomczyk - prawniczka z kancelarii Eco Legal, wyjaśniając jaki jest obecny stan prawny bioodpadów w Polsce.


Na zakończenie Robert Gollor Honorata Kopeć-Huniak z RKB Wrocław opowiedzieli na czym polegają ubezpieczenia środowiskowe i dlaczego coraz chętniej sięgamy po te opcję zmniejszania ryzyka w biznesie.


Panel dyskusyjny w drugiej części był w zasadzie poszerzeniem zagadnień poruszonych przez prelegentów i prelegentki. Jacek Chrząstek odniósł się do pytania o skalę takich instalacji, jakie przedstawił i ostatecznie podkreślał, ze mają one racje bytu w miastach takiej wielkości jak Wałbrzych lub większych, natomiast w mniejszych byłby inwestycją przewymiarowaną. Interlokutorzy zostali zapytani także o kiedy i czy w ogóle będzie to możliwe, aby nie mówić o bioodpadach a o bio surowcach. Pewną dozą sceptycyzmu wykazał się prezydent Wałbrzycha, Roman Szełemej wskazując na przeszkodę jaką są pieniądze konieczne na przykład na takie inwestycje, jakie przedstawiał Jacek Chrząstek. Z drugiej strony, i tu w sukurs przyszła mu Katarzyna Wolny-Tomczyk, najważniejsza zmiana musi nastąpić w warstwie społecznej, bo od strony prawnej naprawdę już wiele właśnie wydarzyło się. Chodzi o takie zmiany które pozwolą nam widzieć w odpadach sens poprawnej segregacji, ale przede wszystkim świadomie zmniejszać ich ilość na przykład mniej marnując jedzenia. Prezes RKB Ubezpieczenia Wrocław Robert Kaglik na zakończenie podzielił się refleksją na temat naszej świadomości ekologicznej, ponieważ wyraźnie zauważa zainteresowanie ubezpieczeniami od szkód środowiskowych. Otóż bez świadomości ekologicznej trudno oczekiwać chęci ubezpieczania się w tym obszarze. I w taki sposób, niczym klamrą obejmującą czternaście edycji Eko Wyzwań, mówiąc o edukacji ekologicznej wszystkich pokoleń jako priorytecie zakończyliśmy konferencję i już zaprosiliśmy na wrześniową edycję.
Partner merytorycznyOstatnie posty

Zobacz wszystkie

留言


bottom of page