top of page

CZAS NA ZAMINY - IV EKO WYZWANIA


Dokąd zmierzamy? Troska o środowisko, to troska o nas samych, a na IV EKO Wyzwania mogliśmy między innymi dowiedzieć się, co zrobić, aby podnieść komfort i bezpieczeństwo życia tu i teraz, ale i za wiele lat.

IV EKO Wyzwania „Od odpadów do powietrza”, to konferencja zorganizowana przez portal Ekopraktyczni.pl. W Ponadregionalnym Rolniczym Centrum Kongresowym w Pawłowicach, 11 kwietnia prelegenci i uczestnicy poruszyli wiele tematów związanych z szeroko rozumianą ekologią. Konwencja EKO Wyzwańto omawianie najbardziej aktualnych zagadnień z tego zakresu.

Nie oddychaj!

Blisko 45 tysięcy zgonów rocznie – tyle Polaków umiera z powodu złej (najgorszej w Europie) jakości powietrza. Te dane pojawiły się zarówno w wykładzie Krzysztofa Smolnickiego, Prezesa Fundacji Ekorozwój (również DAS) jak i Michała Zgirskiego, Dyrektora ds. Sprzedaży Viessmann. Wbrew obiegowym opiniom to nie przemysł jest tu największym trucicielem, ale my sami. – Najwięcej zanieczyszczeń wydostaje się z kominów nie przemysłu, ale naszych domów i mieszkań – przypomniał Paweł Karpiński, Dyrektor Wydziału Środowiska Urzędu Marszałkowskiego.


O tym, jak temu można zaradzić mówił dyrektor Łukasz Sajewicz z firmy Viessmann (Główny Partner konferencji), odwołując się do zrealizowanych już termomodernizacji z wykorzystanieminnowacji technologicznych.

Niewielki procent zanieczyszczenia powietrza to emisja spalin samochodów, jednak i tę należy ograniczać na przykład przez korzystanie z komunikacji miejskiej. Autobusy również mogą spełniać wysokie standardy ekologiczne, co wyjaśniła Małgorzata Durda, Dyrektor ds. Sprzedaży Autobusów Volvo, która przypomniała także, że bogate społeczeństwo to nie te, gdzie każdy ma samochód, ale to, gdzie bogaci korzystają z komunikacji miejskiej. – A jeśli samochód, to niech będzie hybrydowy – przekonywał Grzegorz Buraczyński z Toyota Bielany Nowakowski.

Dokąd?

Każda firma, instytucja, samorząd mogą, jak przekonywał Daniel Okręglicki, Inżynier ds. ochrony środowiska 3M, kierować się ekologią i ekonomią zarazem i przytaczając przykłady zrealizowanych projektów w 3M udowodnił, że oszczędność przynosi korzyści dla środowiska i zmniejszenie kosztów o miliony dolarów. Świadomość ekologiczna w przemyśle zdaje się wyprzedzać tę społeczną.


O konieczności budowania odpowiedzialności za środowisko naturalne mówiła poseł Elżbieta Stępień. Bez niej nie możemy skutecznie działać, a że zmiany są niezbędne i naglące mówił również Marcin Popkiewicz, analityk globalnych trendów. Temat ten także podjęli uczestnicy panelu dyskusyjnego m.in. prof. Jerzy Zwoździak, Ewa Wolak – specjalistka z zakresu ochrony środowiska, czy Jerzy Ignaszak – Zastępca Prezesa WFOŚIGW we Wrocławiu. Jeden z wniosków to brak świadomości tego, dlaczego na przykład nie należy palić w piecach śmieci, rezygnować z tradycyjnych źródeł energii i wybierać komunikację zbiorową. Najważniejsze, jak mówili uczestnicy IV EKO Wyzwań, to abyśmy przede wszystkim chcieli nie szkodzić sobie i środowisku, a nie tylko musieli, bo potrzebne są lepsze przepisy i ich egzekwowanie, ale o wiele cenniejsze są świadome wybory.

Dobre przykłady? Gmina Wisznia Mała, od której odpady odbiera WPO Alba (partner EKO Wyzwań) zaprezentowała jak skutecznie podejmować działania proekologiczne, a w tym nowocześnie zarządzać gospodarką odpadami.

Fotorelacja z konferencji na naszym Facebooku pod tym linkiem

Już za chwilę opublikujemy materiały i film z konferencji.


Partner głównyPartner merytoryczny7 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


bottom of page