top of page

EKO-KĄPIEL BEZ CHEMII


Kosztem niespełna 16 mln zł niszczejący basen w Świętochłowicach (Śląskie) został przekształcony w nowoczesny kompleks basenowy z naturalnie filtrowaną wodą. Przedsięwzięcie współfinansowano środkami unijnej inicjatywy Jessica

Chodzi o rewitalizację kąpieliska Skałka - znanego w Świętochłowicach i okolicznych miastach miejsca rekreacji i wypoczynku. W miejsce nieużytkowanego od kilkunastu lat zniszczonego basenu powstało tam nowe kąpielisko. To basen o zróżnicowanym kształcie i głębokości, z systemem biologicznego oczyszczania wody.

- To pierwszy w Polsce publiczny obiekt oczyszczany metodą naturalną. Nie ma tu grama chemii. Efekt, sprawdzaliśmy już, jest fenomenalny - zaznaczył podczas uroczystości otwarcia odnowionej Skałki prezydent Świętochłowic Dawid Kostempski. - Na Śląsku, w Polsce znajdują się same zbiorniki konwencjonalne. W Niemczech takich obiektów oczyszczanych naturalnie jest ponad 200 - mówił Polskiej Agencji Prasowej.

W zastosowanej w Świętochłowicach technologii woda krąży w systemie, który tworzą: zbiornik kąpieliska, strefa filtracyjna wykorzystująca mieszankę kruszyw, roślin i przyjaznych dla człowieka bakterii, a także zbiornik wykonany w technologii stawu naturalnego z podwodną roślinnością. Dzięki temu rozwiązaniu utrzymanie basenu ma być niedrogie, a wody nie trzeba chlorować. W chłodniejsze dni wodę można też podgrzewać w systemie kolektorów słonecznych.

W ramach przedsięwzięcia świętochłowickiego samorządu, oprócz basenu o powierzchni 1,2 tys. m kw. z filtrowaną naturalnie wodą, powstały m.in. trawiasta plaża, park linowy oraz budynek wielofunkcyjny. Miasto sfinansowało przedsięwzięcie m.in. dzięki wynoszącej 10,8 mln zł pożyczce na 1,5 proc. - z mechanizmu Jessica.

To unijna inicjatywa wspierająca zrównoważony rozwój obszarów miejskich. Jej istotą jest odejście od udzielania bezzwrotnych dotacji na rzecz mechanizmu odnawialnego - zwrotnych instrumentów finansowych (pożyczek, wkładów kapitałowych, gwarancji). Taka formuła (przede wszystkim funduszu

Woj. śląskie jest jednym z pięciu polskich regionów, które zdecydowały się na wdrożenie Jessiki. Na ten cel w Regionalnym Programie Operacyjnym Woj. Śląskiego na lata 2007-2013 zarezerwowano 51 mln euro, lokując je potem w odrębnym funduszu. Jessica wdrażana jest w także w woj: wielkopolskim (ponad 66 mln euro), zachodniopomorskim (33 mln euro), pomorskim (56,8 mln euro) oraz mazowieckim (40 mln euro).

GAM, (PAP)4 wyświetlenia0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comentarios


bottom of page