top of page

EKOPRAKTYCZNE PODSUMOWANIE ROKU

Zaktualizowano: 29 lip 2020


Im łatwiej dostrzegamy konsekwencje zmian klimatycznych, tym częściej powszechnie poruszany jest temat ekologii. W tej chwili w Australii pożary na niespotykaną skalę trawią ogromne obszary lasów, niszczą środowisko naturalne i – co jest dyskutowane nadal – wiążą się z antropogenicznymi zmianami klimatu.

Bez wątpienia świadomość zachodzących zmian w klimacie i skutków tego zjawiska wzrasta sukcesywnie. Opublikowany we wrześniu 2019 roku raport Eurobarometru to największe badanie dotyczące postrzegania polityki energetycznej Unii Europejskiej. W sondażu pytano obywateli ze wszystkich krajów wspólnoty, z czym przede wszystkim kojarzy im się wspólna europejska polityka energetyczna i w odpowiedzi w 18 krajach, w tym w Polsce na pierwszym miejscu znalazła się dekarbonizacja i walka ze zmianą klimatu. Według odpowiedzi uzyskanych w tym samym sondażu 88 procent Polek i Polaków zgadza się ze stwierdzeniem, że Unia powinna wymuszać odchodzenie od paliw kopalnych na rzecz źródeł niskoemisyjnych.

W Polsce dyskutujemy równie często o smogu, zanieczyszczeniach powietrza, co jest specyfiką naszego kraju. Na tle innych państw w Europie wypadamy szczególnie niekorzystnie jeśli chodzi o powietrze, którym oddychamy (przede wszystkim pyły PM2,5 i PM 10 oraz benzo(a)piren).

W międzynarodowej polityce w skali europejskiej i globalnej nadal nie dochodzi do skutecznych działań, wiążących decyzji. Także w tej dziedzinie polski rząd prezentuje postawę negującą koniczność zdecydowanych działań.

Dla Ekopraktyczni.pl 2019 roku był bardzo intensywny. Dwie duże konferencje Eko Wzywania we Wrocławiu, w tym jedna jubileuszowa. Obie – w naszej i uczestników ocenie – bardzo udane. 2020 rok także rozpoczniemy Eko Wzywaniami – jedenasta konferencja w tym cyklu już w marcu, ponownie we Wrocławiu – zapraszamy już teraz.

Pikniki i festyny ekologiczne, które organizujemy są dla nas formą edukacji, budowania świadomości. Dużym przedsięwzięciem był piąty Ekologiczny Piknik Rodzinny, który realizowaliśmy w nowym miejscu – i, jak pokazało doświadczenie, to był dobry wybór. Następne eventy o takim charakterze to akcja Stop Plastik realizowana dla Galerii Handlowej „Vicotoria”; Święto Czekolady – w tym roku w wersji ekologicznej; Święto Działkowców i Pszczelarzy w Legnicy; piknik ekologiczny dla fabryki Faurecia w Wałbrzychu czy uczestniczenie w dorocznym pikniku ekologicznym organizowanym przez spółkę Ekosystem we Wrocławiu.
Ponownie odwiedziliśmy także kilka szkół podstawowych z warsztatami ekologicznymi, których głównym tematem jest zasada 3R.

Jesteśmy przekonani, że 2020 rok będzie równie pracowity.8 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


bottom of page