top of page

EKOPRAKTYCZNE PODSUMOWANIE ROKU

Zaktualizowano: 29 lip 2020


Im łatwiej dostrzegamy konsekwencje zmian klimatycznych, tym częściej powszechnie poruszany jest temat ekologii. W tej chwili w Australii pożary na niespotykaną skalę trawią ogromne obszary lasów, niszczą środowisko naturalne i – co jest dyskutowane nadal – wiążą się z antropogenicznymi zmianami klimatu.

Bez wątpienia świadomość zachodzących zmian w klimacie i skutków tego zjawiska wzrasta sukcesywnie. Opublikowany we wrześniu 2019 roku raport Eurobarometru to największe badanie dotyczące postrzegania polityki energetycznej Unii Europejskiej. W sondażu pytano obywateli ze wszystkich krajów wspólnoty, z czym przede wszystkim kojarzy im się wspólna europejska polityka energetyczna i w odpowiedzi w 18 krajach, w tym w Polsce na pierwszym miejscu znalazła się dekarbonizacja i walka ze zmianą klimatu. Według odpowiedzi uzyskanych w tym samym sondażu 88 procent Polek i Polaków zgadza się ze stwierdzeniem, że Unia powinna wymuszać odchodzenie od paliw kopalnych na rzecz źródeł niskoemisyjnych.

W Polsce dyskutujemy równie często o smogu, zanieczyszczeniach powietrza, co jest specyfiką naszego kraju. Na tle innych państw w Europie wypadamy szczególnie niekorzystnie jeśli chodzi o powietrze, którym oddychamy (przede wszystkim pyły PM2,5 i PM 10 oraz benzo(a)piren).

W międzynarodowej polityce w skali europejskiej i globalnej nadal nie dochodzi do skutecznych działań, wiążących decyzji. Także w tej dziedzinie polski rząd prezentuje postawę negującą koniczność zdecydowanych działań.

Dla Ekopraktyczni.pl 2019 roku był bardzo intensywny. Dwie duże konferencje Eko Wzywania we Wrocławiu, w tym jedna jubileuszowa. Obie – w naszej i uczestników ocenie – bardzo udane. 2020 rok także rozpoczniemy Eko Wzywaniami – jedenasta konferencja w tym cyklu już w marcu, ponownie we Wrocławiu – zapraszamy już teraz.

Pikniki i festyny ekologiczne, które organizujemy są dla nas formą edukacji, budowania świadomości. Dużym przedsięwzięciem był piąty Ekologiczny Piknik Rodzinny, który realizowaliśmy w nowym miejscu – i, jak pokazało doświadczenie, to był dobry wybór. Następne eventy o takim charakterze to akcja Stop Plastik realizowana dla Galerii Handlowej „Vicotoria”; Święto Czekolady – w tym roku w wersji ekologicznej; Święto Działkowców i Pszczelarzy w Legnicy; piknik ekologiczny dla fabryki Faurecia w Wałbrzychu czy uczestniczenie w dorocznym pikniku ekologicznym organizowanym przez spółkę Ekosystem we Wrocławiu.
Ponownie odwiedziliśmy także kilka szkół podstawowych z warsztatami ekologicznymi, których głównym tematem jest zasada 3R.

Jesteśmy przekonani, że 2020 rok będzie równie pracowity.

Więcej zdjęć na naszym Facebooku EKOpraktyczni.6 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
bottom of page