top of page

INWESTYCJA Z EKO-EFEKTEM


Rozbudowa Zakładu Gospodarowania Odpadami GAĆ w ramach prowadzonego projektu "System gospodarki odpadami Ślęza - Oława" przyniesie konkretne korzyści dla środowiska w całym regionie.

Przede wszystkim dzięki nowoczesnej instalacji, w którą Zakład zostanie wyposażony, znacząco zwiększy się odzysk odpadów trafiających do sortowni. Po modernizacji będzie to najnowocześniejszy Zakład tego typu w kraju! Dzięki 6 separatorom optycznym, zakład będzie w stanie ze zmieszanego odpadu wyciągnąć więcej surowców niż dotychczas, a tym samym więcej surowców trafi do recyklingu, a później z powrotem do przemysłu. Po modernizacji wskaźnik odzyskanych surowców wzrośnie w Zakładzie powyżej 50%. Jeśli w segregację zaangażują się mieszkańcy okolicznych gmin, to wskaźnik może być jeszcze wyższy.

- Jeżeli będziemy segregować choćby szkło i bioodpady, to z reszty śmieci nasz Zakład może odzyskać nawet do 90% surowców - przekonuje Andrzej Sobolak, prezes zarządu ZGO Gać.

Bardzo ważnym elementem rozbudowanego Zakładu będzie również instalacja do mechaniczno-biologicznego przetwarzania odpadów w procesie fermentacji oraz stabilizacji tlenowej, która pozwoli na unieszkodliwianie odpadów biodegradowalnych, które będą teraz zbierane przez mieszkańców do osobnych pojemników. Do tej pory tego typu odpady trafiały wraz ze zmieszanymi odpadami komunalnymi na wysypisko, co powodowało tworzenie się na nim szkodliwych gazów.

Poza tym odpady bio brudziły pozostały odpad, pogarszając jego jakość i powodując, że w mniejszej ilości mógł trafić do recyklingu.

W efekcie modernizacji na składowisko trafi dużo mniej odpadów, a te, które się tam znajdą, dzięki instalacji do mechaniczno-biologicznego przetwarzania, nie będą powodowały szkodliwych emisji. Efekt to czyste tereny, woda i powietrze w regionie!


4 wyświetlenia0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


bottom of page