top of page

IX EKO WYZWANIA: MAMY MAŁO CZASU


Dziewięć konferencji z cyklu Eko Wyzwania za nami a temat tego, co konieczne do zmian, wydaje się być niewyczerpany. Dyskusje, poruszające prelekcje, mnożące się pytania i szukanie rozwiązań -  w taki sposób spędziliśmy kilka godzin w czasie IX Eko Wzywań i już wiemy, że kolejna konferencja będzie miała dodatkowy wymiar.

Zaczęliśmy z wysokiego „C”, bo od obalania mitów klimatycznych, czym zajął się Marcin PopkiewiczCo zrobimy, gdy miliony zdesperowanych migrantów klimatycznych stanie u naszych granic? Powstrzymamy ich? Wpuścimy wszystkich? Wpuścimy część, a jeśli tak, to których? – to z pytań, które pojawiło się na koniec wykładu, zabrzmiało najmocniej. W tej chwili nie ma miejsca na rozważania, czy klimat zmienia się i czy z przyczyn aktywności człowieka, ale co zrobić, aby powstrzymać rosnącą temperaturę i ile mamy czasu, aby zdążyć.

Po tak angażującym i dość pesymistycznym wstępie wróciliśmy do „tu i teraz”, a przy okazji wysłuchaliśmy dobrych wiadomości. Jak wiadomo, jakość powietrza to element – jeden z bardzo wielu – związany z antropogenicznym wpływem na klimat i bardzo ważny element naszej codzienności. Piotr Górnik, dyrektor ds. energetyki cieplnej, Fortum przedstawił realizację planów związanych z przyłączeniami kolejnych budynków we Wrocławiu do ciepła systemowego – sprawa niezwykle istotna, gdy walczymy o jakość powietrza.

Co zmieniło się w naszej świadomości, jak realizujemy plany mające na celu pozbycie się smogu – o tym mówił Krzysztof Smolnicki z Dolnośląskiego Alarmu Smogowego, prezes Fundacji Ekorozwoju. Jak się okazuje, mimo uchwał antysmogowych, przepisów prawa, jest bardzo różnie z ich przestrzeganiem.

Pozostając w temacie troski o czyste powietrze, w czasie dyskusji panelowej rozmawialiśmy: z Pawłem Ozgą – burmistrzem Świebodzic, Szymonem Chojnowskim – wiceprezydentem Świdnicy, Pawłem Karpiński – przewodniczącym Komisji Zrównoważonego Rozwoju i Ochrony Środowiska Rady Miasta Wrocławia, Jerzym Ignaszakiem – naczelnikiem Wydziału Środowiska w UM Wałbrzycha, Mariuszem Dzikuć – dyrektorem ds. inwestycji Fortum oraz Krzysztofem Smolnicki – DAS. W czasie rozmowy udało nam się ustalić, że tak małe miejscowości, jak miasta od mniejszych po metropolie borykają się z podobnymi wyzwaniami, a różni je skala. Najważniejsze z tych wyzwań to adaptacja do zmieniającej się rzeczywistości klimatycznej. Z jednej strony miasta realizują najpilniejsze programy związane z termomodernizacją, wymianą źródeł ciepła, komunikacją miejską czy oświetleniem efektywnym energetycznie a z drugiej, muszą zawierać w swoich planach cele, które ochronią mieszkańców przed efektami wzrostu średniej temperatury rocznej i nagłymi zmianami pogodowymi.

Na koniec pierwszej części, tuż przed przerwą Magdalena Filcek krótko opowiedział o swoim projekcie „Balonodrom” – połączeniu aplikacji mobilnej, balonów widocznych nad miastem i zmieniających kolor w zależności od jakości powietrza i w odniesieniu do komunikacji miejskiej – tak można powiedzieć w największym skrócie.

Po przerwie zaczęliśmy od technicznych rozwiązań, które pomogą nam monitorować jakość powietrza. Prezes zarządu FoxyTech – Andrzej Grymek zaprezentował różnego typu mierniki jakości, jakie oferuje FoxyTech. Jak się okazuje, możemy mieć wysokiej jakości urządzenia, w przystępnych cenach, polskiej, lokalnej produkcji, które pomogą nam zadbać przede wszystkim o zdrowie, bo dzięki nim możemy mieć pewność, czy powietrze rzeczywiście jest świeże.

Kolejna dobra wiadomość wyniknęła z wystąpienia Anny Kubickiej z Toyota Centrum Wrocław i Lexus Wrocław, bo okazuje się, że samochody hybrydowe są zdecydowanie częściej kupowane niż jeszcze na przykład dwa czy trzy lata temu. W kolejce, czekając na dostosowanie infrastruktury, czekają Toyoty napędzane wodorem – technologia bezemisyjną. Szkoda jedynie – jak podkreśliła Anna Kubicka – że inne marki samochodów nie promują i nie rozwijają w takim wymiarze samochodów, które nie będą szkodzić powietrzu jakim oddychamy.

O powietrzu, o tym czym jest smog, o zmianach w prawie był film edukacyjny, zaprezentowany przez Eko Cykl – Organizację Odzysku Opakowań. Film prezentował rozmowę z dr Katarzyną Michniewską -  Prezes Eko Cykl, którą prowadził Maciej Orłoś.

Jakie wybrać systemy grzewcze – jakie rozwiązania dla samorządów i indywidualnych inwestorów – o tym mówił Maciej Mielcarek doradca techniczny ds. OZE Vaillant Group. Natomiast o tym jakim problemem są oleje przepracowane i dlaczego trafiają do kotłów a nie do recyklingu wyjaśniali Roman Gulczyński - prezes MODEKO oraz Anita Paluchiewicz.

Wiesław Górny - prezes Górny Recykling, odwołując się do swojej specjalizacji – gospodarki odpadami – podjął się tematu kształtowanie świadomości ekologicznej w społeczeństwie i w biznesie.

Andrzej Sobolak, prezes Stowarzyszenia Biorecykling wyjaśnił zmieniające się przepisy dotyczące bioodpadów oraz wynikających z nich wyzwań. Przedstawił również możliwe rozwiązania.

Na koniec ponownie Paweł Karpiński wrócił do tematu zmian klimatycznych z perspektywy miasta. Przedstawił syntezę zjawisk, które obserwujemy i które świadczą o nagłych i głębokich zmianach klimatycznych. Wyjaśnił również z jaką wielką skalą zmian adaptacyjnych będziemy musieli zmierzyć się już za chwilę. To wystąpienie doskonale korespondowało z pierwszym wykładem Marcina Popkiewicza.

Ostatni panel dyskusyjny służył temu, aby podsumować IX i wcześniejsze Eko Wyzwania. Bogumił Gwoździk – pełnomocnik Zarządu w Oddziale WFOŚiGW we Wrocławiu rozpoczął rozmowę od informacji na temat zainteresowania – jak ono się zmienia i czy rośnie – programami proponowanymi przez WFOŚiGW. Skierowane są one tak do samorządów jak i do firm oraz indywidualnych gospodarstw domowych. Potwierdził, że faktycznie coraz świadomiej korzystamy z tych możliwości. Pozostali paneliści – wszyscy prelegenci z drugiej części konferencji – zgodzili się z tym, że: edukacja ekologiczna (szeroko rozumiana), indywidualne wybory konsumenckie, działania na szczeblu międzynarodowym oraz myślenie o ekologii w każdym kontekście polityki – to warunki, które mogą ustrzec nas przed katastrofą, o ile będą zrealizowane na czas.

A co na X Eko Wyzwaniach? Będzie jubileusz i będzie Deklaracja dla KLIMATU!

29 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


bottom of page