top of page

KOLEJNE CERTYFIKATY EMAS


Ekologiczne certyfikaty, normy, wymagania – możemy mieć różną opinię o ich zasadności, ale pewne jest, że jest to jedna z zachęt do podnoszenia jakości działania z zachowaniem troski o środowisko naturalne.

Przemysł zmienia sią, tak aby jak najmniej wpływać na środowisko, a zmiany te zaczęły się już wiele lat temu. Naturalnie daleko jeszcze do ideału, ale normy, certyfikaty, które wiążą się z pewnymi zachętami, pomagają tym przemianom. Warto zwrócić uwagę, że to nie wielki przemysł, ogromne kominy emitują w atmosferę najbardziej szkodliwe substancje – teraz problemem są przestarzałe kotły w naszych mieszkaniach.

Jednym z certyfikatów, który stawia wysokie wymagania przed chcącymi go zdobyć jest EMAS.

EMAS to (ang. Eco Management and Audit Scheme) promowany przez Komisję Europejską system certyfikacji środowiskowej, który od 20 lat udowadnia swoją przydatność jako najefektywniejszy standard zarządzania ochroną środowiska. Przynależność do systemu jest najwyższym ekologicznym wyróżnieniem dla przedsiębiorstw oraz instytucji niekomercyjnych. Wśród organizacji zarejestrowanych w EMAS znajdują się liderzy przemian prośrodowiskowych w swoich sektorach w skali regionu, kraju, a nawet świata. Organizacje te są autorami najlepszych rozwiązań z zakresu ochrony środowiska oraz ekoinnowacji. W swoich branżach firmy te stanowią punkt odniesienia przy ocenie efektywności środowiskowej.

Na liście EMAS jest są na przykład: Ministerstwo Ochrony Środowiska, Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach, EDF Polska S.A. Oddział Wybrzeże w Gdańsku, czy Cementownia Warta S.A., a lista ta nie jest długa – wymagania też nie są proste.

Dołączyło do EMAS także kolejne przedsiębiorstwo z Grupy Alba. Wrocławskie Przedsiębiorstwo Oczyszczania ALBA S.A. jest czwartą spółka Grupy ALBA, która uzyskała wpis do prestiżowego rejestru systemu ekozarządzania i audytu (EMAS). Spełnieniem wyśrubowanych wymagań EMAS mogą się również pochwalić ALBA Miejskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej Sp. z o.o., ALBA Południe Sp. z o.o. oraz Przedsiębiorstwo Techniki Sanitarnej ALBA Sp. z o.o.

Wszystkie cztery spółki wchodzą w skład Grupy ALBA – holdingu, którego domeną jest usuwanie i recycling odpadów. Firmy świadczą usługi zarówno w obszarach produkcyjnych jak i dla klientów indywidualnych. Zapewniają kompleksowy serwis, oferując profesjonalne usługi w zakresie odbioru, załadunku i transportu odpadów.

Czekamy na kolejne przedsiębiorstwa i instytucje, które znajdą się na tej liście.

4 wyświetlenia0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


bottom of page