top of page

Niedaleka przyszłość i energia


W chwili pisania tego tekstu polsko-czeskie negocjacje w sprawie Turowa znów zostały zawieszone. Jeszcze kilka miesięcy temu, ktoś nieinteresujący się sprawą odkrywek, zapewne nie wiedziałby, że kopalnia jest tak obciążająca środowisko i w zasadzie dla Czechów to ogromny problem uniemożliwiający w zasadzie życie w jej sąsiedztwie.


W chwili, kiedy możemy korzystać z ogromnych funduszy Unii przeznaczonych na sprawiedliwą transformację, my – a w zasadzie rząd – negocjują utrzymanie status quo równie ogromnym kosztem..


Ten przykład obrazuje jak trudnym jest przeobrażanie całego mechanizmu pochodzenia energii a jednocześnie jak koniecznym. Najwyższa pora przestać myśleć o transformacji energetycznej w kategoriach dalekiej przyszłości i dostrzec, że zmiana potrzebna jest tu i teraz – w raz z nią decyzje.


Ostatnie, bardzo rzetelne badania NASA i NOAA wykazały, że w ziemskiej atmosferze znajduje się obecnie dwa razy więcej ciepła niż w 2005 r.: rezultaty badania wskazują, że wyemitowane przez ludzkość gazy cieplarniane doprowadziły do zatrzymania ciepła w atmosferze, co następnie przyspieszyło topnienie śniegu i lodu. W efekcie do atmosfery uleciało dużo pary wodnej ograniczającej ucieczkę promieniowania z Ziemi.


Tu i teraz Kanada zmaga się z falą gorąca sięgającą niemal 50 stopni Celsjusza, szalejące wiatry, burze i huragany nękają te części Europy, które do tej pory nie znały takiego zagrożenia. Coraz częściej zdaje się słyszeć, że „pogoda wariuje” a w rzeczywistości to zmiany klimatu, objawiając się w ekstremalnych warunkach pogodowych, sprawdzają naszą wytrzymałość.


Zmiana produkcji energii, to mniej gazów cieplarnianych a co za tym idzie także stabilizacja klimatu.


O tym mówimy na Eko Wyzwaniach od lat, teraz ten głos chcemy wzmocnić i na energię położyć szczególny nacisk w czasie wrześniowej konferencji.Szczegółowe informacje, więcej o programie, miejscu i formule już wkrótce, dlatego zachęcamy do śledzenia informacji na stronie ekopraktyczni.pl oraz mediach społecznościowych.


47 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


bottom of page