top of page

OGRZEWANIE PIECAMI NA OLEJ OPAŁOWY DOCZEKAŁO SIĘ PRZYMUSU REJESTRACJI PIECA


Partner Konferencji Eko wyzwania firma MODEKO od wielu lat edukuje i zgłasza problem dotyczący patologii w gospodarce odpadami olejowymi z naciskiem na oleje przepracowane i opalanie nimi w piecach, czy to w gospodarstwach domowych, czy zakładach i firmach niezgodnie z prawem. Oczywiście zaznacza, że nie dotyczy to wszystkich podmiotów ale to nie znaczy, że problem nie jest znaczący. Opalanie w piecach takimi olejami zatruwa środowisko, wpływa negatywnie na jakość powietrza i docelowo zagraża życiu ludzkiemu.

Podczas rozmowy Prezes Roman Gulczyński podkreśla szkodliwość substancji wchodzących w skład oleju przepracowanego.  Mają one charakter rakotwórczy i mutagenny. Mogą uszkadzać układ oddechowy i nerwowy oraz uszkadzać gospodarkę hormonalną człowieka. Są ogromnie szkodliwe dla kobiet w ciąży! Szacunkowo rocznie w Polsce ok. 60 tys. ton olejów przepracowanych jest spalana nielegalnie. To ponad 35% wszystkich olejów, które potencjalnie mogłyby zostać poddane procesowi recyklingu.


Od 1 kwietnia br. weszły w życie nowe przepisy mające na celu zapobieżenie patologiom. Nie zakupimy już oleju opałowego do ogrzewania domu bez rejestracji pieca w Urzędzie Skarbowym.

Osoba fizyczna albo podmiot, który nie prowadzi działalności gospodarczej i ogrzewa swój dom albo budynek piecem olejowym, lub korzysta z nagrzewnicy zasilanej olejem opałowym do 31 marca 2020 r. powinien zgłosić te urządzenia Urzędu Skarbowego.

Sprzedaż oleju opałowego do celów opałowych z zastosowaniem dotychczasowej stawki akcyzy będzie dopuszczalna wyłącznie na rzecz innych pośredniczących podmiotów olejowych lub na rzecz osób i podmiotów zużywających ten olej, które zarejestrują posiadane urządzenia grzewcze (piece) we właściwym w zakresie akcyzy, urzędzie skarbowym i uzyskają status tzw. zużywającego podmiotu olejowego.

Zgodnie z nowymi regułami, bez względu na ilość, wszystkie transakcje olejem opałowym przeznaczonym do celów opałowych będą musiały być rejestrowane w SENT, a odbiorca będzie zobowiązany do potwierdzenia odbioru, ze wskazaniem ilości faktycznie odebranego oleju.

Oczywiście przepisy dotyczą olejów opałowych, jednakże wiemy z doświadczenia, ze jest to pole dla nielegalnego handlu olejami przepracowanymi. Mamy nadzieję, że takie nowelizacje wpłyną pozytywnie na gospodarkę, nie utrudniając jednocześnie użytkownikom możliwości ogrzewania swoich firm, czy domów.

http://modeko.net.pl/

4 wyświetlenia0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


bottom of page