top of page

PLASTIK I ANTYBIOTYKI A UNIA EUROPEJSKA


Dwa ważne zakazy, oba zatwierdzone przez Parlament Europejski i oba dotyczą wprost jakości naszego życia. Pierwsze związane z plastikiem, drugie z hodowlą zwierząt.

24 października Parlament Europejski przegłosował zakaz sprzedaży jednorazowych przedmiotów z plastiku. Chodzi m.in. o sztućce, talerze, pojemniki fast food czy patyczki do uszu. Zakaz wejdzie w życie w 2021 roku. Może w ten sposób uda się graniczyć ogrom śmieci w morzach i oceanach, w których plastik stanowi aż 70 procent.

Dzień później, 25 października Parlament Europejski zatwierdził kolejne przepisy, które mają zakończyć nadużywania antybiotyków w hodowli. Warto przypomnieć, że szacunkowo 73 procent wszystkich antybiotyków na świecie trafia do hodowli.

Zgodnie z nowymi przepisami od 2022 roku zakazane będzie prewencyjne masowe podawania leków grupom zdrowych zwierząt. Po pierwsze – używanie tych antybiotyków od dziesięcioleci jest sposobem na zatłoczenie i złe warunki w hodowlach. Po drugie – efekt ich sortowania to rozwój bakterii opornych na antybiotyki, które mogą następnie zagrażać ludziom.

Obie informacje dotycząc wyzwań, przed którymi staje cały świat, nie tylko Europa. Jednak – zdaje się być to konieczne – Europa musi pełnić rolę awangardy w nadawania kroku zmianom proekologicznym, a w zasadzie ratującym planetę i warunki, w których możemy bezpiecznie żyć.

8 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments

Couldn’t Load Comments
It looks like there was a technical problem. Try reconnecting or refreshing the page.
bottom of page