top of page

Po co rewolucja energetyczna?


Gościem XII Eko Wzywań będzie – nie pierwszy raz – Marcin Popkiewicz, dziennikarz naukowy i popularyzator nauki specjalizujący się w klimatologii, energetyce i analizach megatrendów. Autor bestsellerów Świat na rozdrożu i Rewolucja energetyczna. Ale po co?. Redaktor portali ziemianarozdrozu.pl i naukaoklimacie.pl.


Czekając na konferencję, będziemy cyklicznie nawiązywać do artykułu Marcina Popkiewicza. Rewolucja energetyczna z perspektywy samorządu. Jak to zrobić skutecznie?, który możemy potraktować jako wprowadzenie do rozmów, wystąpień, jakie planujemy w czasie Eko Wzywań.


Dlaczego mówimy o rewolucji? Spalanie paliw kopalnych jest w zasadzie związane z ludzkością od zawsze. Odejście od spalania będzie rewolucją, nieprosta i konieczną.


„W ostatniej dekadzie temperatura powierzchni Ziemi wzrosła do poziomu najwyższego od ponad 100 tys. lat. Kontynuowanie dotychczasowych trendów emisji gazów cieplarnianych, w szczególności dwutlenku węgla, grozi katastrofalną destabilizacją klimatu, z poważnymi konsekwencjami społecznymi, gospodarczymi i geopolitycznymi. Zapobieżenie temu scenariuszowi wymaga głębokiego cięcia emisji gazów cieplarnianych, szczególnie dwutlenku węgla – mniej więcej o połowę do 2030 r. i do zera netto do roku 2050.” - czytamy w artykule, i dalej: „W listopadzie 2019 r. Parlament Europejski ogłosił kryzys klimatyczny, zwracając się do Komisji o to, by wszystkie jej wnioski legislacyjne były zgodne z celem ograniczenia globalnego ocieplenia do poziomu poniżej 1,5°C. W odpowiedzi nowa Komisja Europejska przedstawiła strategię Europejskiego Zielonego Ładu – plan działania dla Europy, pozwalający jej stać się kontynentem neutralnym klimatycznie do 2050 r., co jest rozumiane jako wyzerowanie emisji gazów cieplarnianych do atmosfery netto: niewielkie rezydualne emisje gazów cieplarnianych mają być kompensowane pochłanianiem adekwatnej ilości dwutlenku węgla.”

UE zmienia cele redukcji emisji. Podniosła je z pierwotnie proponowanego ograniczenia emisji o 40%.


Najważniejsze działania, jakie planuje UE – o których wspomina Marcin Popkiewicz a i my, w czasie konferencji XII Eko Wzywań na pewno będziemy do nich nawiązywać, to: maksymalizacja korzyści z efektywności energetycznej, ze szczególnym naciskiem na budynki zeroenergetyczne; wdrażanie odnawialnych źródeł energii i wykorzystanie elektryczności do pełnego odejścia od spalania paliw kopalnych; elektromobilność połączona z systemowymi zmianami w transporcie; integracja sektorów: elektroenergetyki, transportu, budownictwa, przemysłu i in., przy wykorzystaniu potencjału cyfryzacji; gospodarka cyrkularna (gospodarka obiegu zamkniętego) oraz efektywność i konkurencyjność przemysłu; efektywne, zrównoważone i pochłaniające CO2 wykorzystanie biomasy. Oznacza to, że energia będzie powstawać za pomocą bezemisyjnych źródeł energii, takich jak m.in.

turbiny wiatrowe, panele fotowoltaiczne czy biogaz/biometan. Prawda, że rewolucja?Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


bottom of page