top of page

POLSKA ODDYCHA Z TRUDEM


WHO opublikowała listę 50 miast z najbardziej zanieczyszczonym powietrzem w Europie – 33 są w Polsce.

Na liście 50 miast europejskich, w których powietrze zanieczyszczone jest pyłami ponad normy, aż 33 to polskie miasta. O tym jak zgubny dla naszego zdrowia i życia ma wpływ zanieczyszczone powietrze, rozmawialiśmy przy okazji IV EKO Wyzwań. Niestety Polska, a w tym i dolnośląskie miasta, zajmuje niechlubne miejsce na mapie Europy, gdy mówimy o jakości powietrza.

Na pewno pełniejszy obraz zanieczyszczenia powietrza mógłby powstać, gdyby punktów pomiarów było więcej i gdyby mierzyły wszystkie stężenia pyłów. Na przykład wiemy, ze we Wrocławiu często poziom pyłu PM2,5 jest przekraczany, a w Wałbrzychu akurat dla PM 2,5 nie mamy danych, dlatego nie sposób porównywać jakość powietrza w obu miastach.

W czołówce miast najbardziej zanieczyszczonych w Europie znalazła się między innymi dolnośląska Nowa Ruda.

Należy przypomnieć, ze wbrew obiegowym opiniom to nie przemysł jest tu największym trucicielem. Jak przypomina Dolnośląski Alarm Smogowy – Rocznie spala się ok 60 tys. ton olejów przepracowanych. W wyniku tego do atmosfery przedostaje się ok 600 ton silnie toksycznych związków, które wdychamy wszyscy. To jest przestępstwo - powinno być ścigane tak, jak celowe zatruwanie wody, czy żywności! – chodzi oczywiście o stosowanie oleju silnikowego w opalaniu gospodarstw domowych. To tylko część zanieczyszczenia, które trafia do powietrza. Okazuje się, że spalamy wiele innych substancji wcale nieprzeznaczonych do opału. Do tego muł węglowy, który nie ma nic wspólnego z ekologią, również spalany emituje do atmosfery szkodliwe dla nas substancje.

Wniosek jest dość prosty – sami możemy najszybciej zmienić jakość powietrza, którym oddychamy, ale musimy najpierw zechcieć.

3 wyświetlenia0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Commentaires


bottom of page