top of page

PREZYDENT I RADNI ANTYSMOGOWI


W poprzednim tygodniu prezydent Dutkiewicz, teraz radni miejscy zabiegają o skuteczniejsze rozwiązania antysmogowe.

– Skierowałem prośbę do Marszałka Województwa Dolnośląskiego Cezarego Przybylskiego o podjęcie przez Sejmik Województwa Dolnośląskiego uchwały określającej wymagania emisyjne wobec instalacji domowych na terenie Aglomeracji Wrocławskiej, w których spalane są paliwa stałe – informował w poprzednim tygodniu prezydent Rafał Dudkiewicz, uzasadniając prośbę m.in. przeprowadzonymi analizami, z których wynika, że przekroczenia 24-godzinnego poziomu dopuszczalnego stężenia pyłu zawieszonego PM10 występują głównie w okresie grzewczym, tj. od października do marca i jak zauważa, związane jest to z faktem, że główną przyczyną zanieczyszczenia powietrza jest wówczas emisja z indywidualnych kotłów opalanych paliwami stałymi.

– Wprowadzenie uchwały niezbędne jest ze względu na ochronę zdrowia mieszkańców oraz ograniczenie negatywnego oddziaływania zanieczyszczeń na środowisko, a także ze względu na obowiązek dotrzymania norm określonych w rozporządzeniu Ministra Środowiska – dodaje prezydent Wrocławia.

Dzisiaj z apelem do premier Beaty Szydło zwrócili się wrocławscy radni miejscy, Piotr Uhle i Jan Chmielewski z klubu Platformy i Dutkiewicza, którzy chcą wprowadzeni przepisów dotyczących zanieczyszczenia powietrza. Chodzi tu przede wszystkim o wprowadzenie norm określających jakość węgla i certyfikowanie pieców. Teraz można bez konsekwencji palić w piecach miały węglowe i ekogroszek, a w „eko” mieści się jedynie ekonomia, nie ekologia. Radni również apelują o pomoc samorządom w wymianie instalacji grzewczych mieszkańców, na te bardziej przyjazne środowisku.

4 wyświetlenia0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


bottom of page