top of page

PROSUMENCI Z WIEJSKIEJ


Na dachu bloku przy ul. Wiejskiej w Wałbrzychu panele fotowoltaiczne wytwarzają bezpłatną energię m.in. do zasilania urządzeń oraz oświetlenia otoczenia budynku.

Na takie inwestycje dla dolnośląskich spółdzielni mieszkaniowych i wspólnot do podziału jest 25 mln złotych z programu PROSUMENT.

- Wspólnota zamontowała 102 panele o łącznej mocy ponad 17 kW - mówi Aleksander Marek Skorupa, prezes zarządu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu. - Fundusz wypłacił na realizację tej inwestycji ponad 90 tys. złotych, w tym około 40 proc. z tej kwoty jest dotacją, pozostała część to niskooprocentowana pożyczka - dodaje.

Energia jest wykorzystana do oświetlenia części wspólnych budynku takich jak kotłownia, piwnice, korytarze oraz do zasilania pompy ciepła.

- Panele zamontowane zostały na początku czerwca, pełną opłacalność odczujemy za rok. Wspólnocie chodziło o obniżenie kosztów eksploatacyjnych – mówi Zdzisław Dertkowski z zarządu wspólnoty mieszkaniowej przy ul. Wiejskiej w Wałbrzychu. - Część energii będzie oddawana do zakładu energetycznego i rozliczana na zasadzie saldowania energii – dodaje.

Przedstawiciele wspólnoty szacują, że oszczędności roczne w rozliczeniu energii wyniosą blisko 10 tys. zł. Zyska także środowisko. Do powietrza trafi mniej CO2 w ciągu roku - o ponad 13 ton. WFOŚiGW we Wrocławiu otrzymał z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej na realizację programu PROSUMENT w naszym regionie 25 mln złotych. W kwocie tej mieści się 16 mln zł pożyczki i 9 mln zł dotacji. W kwocie tej na zadania na terenie województwa dolnośląskiego mieści się 16 mln zł pożyczki i 9 mln zł dotacji. O środki z programu PROSUMENT mogą wnioskować wspólnoty i spółdzielnie mieszkaniowe. Pieniądze można przeznaczyć nie tylko na montaż paneli fotowoltaicznych, ale również na powstanie instalacji źródeł ciepła opalanych biomasą, pomp ciepła, kolektorów słonecznych, małych elektrowni wiatrowych i mikrokogenerację. Oprócz wspólnoty mieszkaniowej w Wałbrzychu środki finansowe pozyskały także spółdzielnie we Wrocławiu, Legnicy, Miliczu i Jaworze. Nabór wniosków trwa do 31.10.2016 r., umowy będą zawierane z beneficjentami do końca tego roku, a realizacja projektów musi się zakończyć do końca 2017 r.

O ekorozwiązaniach, które mają obniżyć konsumpcję energii - także tej "zielonej" już na najbliższych EKO Wzywaniach - 25 X, Pałac Pawłowice we Wrocławiu.

3 wyświetlenia0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

留言


bottom of page