top of page

RANKING CARBON CLEAN 200 I TOYOTA NA PIERWSZYM MIEJSCU


Toyota Motor Corporation zajęła pierwsze miejsce, a obok w pierwszej dziesiątce znalazły się też: Siemens, Panasonic i Vestas. Chodzi o globalne zestawienie firm pod względem wielkości dochodów związanych z wytwarzaniem czystej energii i produktów energooszczędnych. Toyota znalazła się w rankingu jako jedna z dwóch firm motoryzacyjnych.

Raport Carbon Clean 200 został przygotowany przez kanadyjski ośrodek analityczny Corporate Knights we współpracy z As You Sow, organizacją non-profit zajmującą się promowaniem odpowiedzialnego biznesu. Celem raportu było przedstawienie sytuacji gospodarczej firm, których działalność przyczynia się do ograniczenia zużycia paliw kopalnych, których wydobycie, przetwarzanie i spalanie powoduje degradację środowiska naturalnego. W zestawieniu uwzględniono spółki publiczne o kapitalizacji co najmniej 1 mld USD i co najmniej 10 procent dochodów związanych z „zieloną” energią.

Na pierwszym miejscu zestawienia znalazła się Toyota Motor Corporation, z dochodami związanymi z wytwarzaniem czystej energii i produktów energooszczędnych ponad 40 mld USD (przy całkowitym dochodzie 239 mld USD). Kolejne miejsca zajęły firmy Siemens (odpowiednio 15 i 87 mld USD), Johnson Controls, Schneider Electric, Panasonic, Emerson Electric, Vestas Wind Systems, Philips czy ABB. Druga firma motoryzacyjna w rankingu, Tesla Motors, znalazła się na pozycji 17 (3 mld USD dochodów związanych z wytwarzaniem produktów energooszczędnych).

Autorzy raportu zwracają uwagę na rezultat przeprowadzonego przez nich porównania wyników finansowych spółek z listy Carbon Clean 200 z wynikami przedsiębiorstw z branży paliw kopalnych: w ciągu dekady zyski z inwestycji w firmy przyczyniające się do ograniczenia zużycia paliw kopalnych były średnio niemal trzykrotnie większe, niż zyski inwestorów spółek z branży węgla, ropy i gazu.

Ochrona środowiska naturalnego należy do priorytetów Toyoty. Firma od lat konsekwentnie ogranicza zużycie paliwa i emisję niepożądanych substancji, w tym dwutlenku węgla, przez produkowane samochody i zakłady, w których są wytwarzane. Wprowadzając w 1997 roku model Prius z oszczędnym napędem hybrydowym, Toyota zapoczątkowała rewolucję na rynku motoryzacyjnym i jest niekwestionowanym liderem w dziedzinie samochodów hybrydowych. Łącznie z fabryk koncernu wyjechało już ponad 9 milionów hybrydowych aut marek Toyota i Lexus.

6 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comentários


bottom of page