top of page

ROZPOCZĘŁY SIĘ TARGI POLEKO 2014


W Poznaniu rozpoczęła się 26. edycja Międzynarodowych Targów Ochrony Środowiska POLEKO. To najbardziej prestiżowe w kraju targi poświęcone m.in.: odnawialnym źródłom energii, ochronie środowiska oraz gospodarce komunalnej. W tym roku tematem przewodnim wydarzenia jest „Eco design. Projektowanie przyszłości”. Honorowy patronat nad POLEKO objął minister środowiska Maciej Grabowski.

Eco design był także tematem konkursu pod patronatem Ministra Środowiska skierowanego do producentów, dystrybutorów oraz usługodawców, których produkty lub usługi wpisują się w nurt ekologicznego projektowania. Finałowe rozwiązania można obejrzeć na wystawie podczas POLEKO.

Do rywalizacji o tytuł „Eco Design 2014” zgłoszono 72 produkty z różnych dziedzin, w tym z obszarów: budownictwa zrównoważonego, nowoczesnych rozwiązań ekologicznych, meblarstwa, oświetlenia, branży odzieżowej czy dziecięcej. W wyniku preselekcji jury zadecydowało o zakwalifikowaniu do wystawy finałowej 41 produktów. Spośród nich wyłonieni zostali trzej równorzędni laureaci. Jury postanowiło również przyznać dwa wyróżnienia.

Minister środowiska Maciej Grabowski, podczas uroczystego otwarcia targów, wręczył statuetki i wyróżnienia „Eco Desing 2014”, podkreślając wagę estetyki i przemyślanego projektowania w połączeniu z ochroną środowiska.

Zwycięzcy konkursu:

  • zdroje dla Pasa Nadmorskiego w Gdańsku, Pracownia Projektowa Michał Podgórczyk - za propagowanie idei ograniczania zużycia butelek PET;

  • Kitchen series, deski do krojenia, firma Epicurean Polska - za dobry design i naturalny materiał;

  • stacja do selektywnej zbiórki odpadów NICE, firma GADEKO Stanisław Jabcoń - za przemyślaną, przyjazną segregacji odpadów formę.

Wyróżnienia:

  • pionowe Siłownie Wiatrowe Piskorza - firma Proenergetyka sp. z o.o.;

  • zajęcia w laboratorium propagujące działania związane z ekologią i ochroną środowiska w różnych dziedzinach życia - firma Junior Odkrywca Agnieszka Podlaska.

MŚ na POLEKO 2014 Oprócz wystawy „Eco Design 2014” na targach można też odwiedzać stanowiska wystawiennicze Ministerstwa Środowiska, poświęcone dwóm obszarom działalności resortu – funduszom na ochronę środowiska oraz projektowi Greenevo - Akcelerator Zielonych Technologii. Przedstawiciele MŚ oraz Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej będą odpowiadać na pytania m.in. z zakresu możliwości otrzymania dofinansowania ze środków Programu Infrastruktura i Środowisko czy z funduszy norweskich.  Z kolei zespół GreenEvo będzie udzielał informacji m.in. na temat warunków udziału w projekcie, a także o promowanych za granicą technologiach. Na stoisku będzie można także spotkać się z dotychczasowymi laureatami konkursu GreenEvo. Stoiska Ministerstwa Środowiska zlokalizowane są w pawilonie 8a.

Targi POLEKO odbywają się w dniach 14-17 października. Program wydarzenia jest dostępny na stronie targów: http://poleko.mtp.pl/pl/.

3 wyświetlenia0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


bottom of page