top of page

V EKO WYZWANIA - RELACJE


Konferencja Portalu Ekopraktyczni.pl organizowana pod nazwą Eko Wzywania ma pierwszy jubileusz za sobą. Piąty raz rozmawiano o ekologii w bardzo szerokim kontekście. Trzy płaszczyzny do dyskusji: miasto, dom i globalne wyzwania były okazją do wymiany poglądów, wiadomości, informacji, a także do nawiązania nowych relacji.

Jeśli zastanowimy się, kiedy miał miejsce ostatni znany nauce wzrost średniej temperatury powierzchni Ziemi o kilka-kilkanaście stopni w ciągu 2-3 stuleci, to odpowiedź brzmi: nigdy, spowodowana przez nas zmiana pod względem skali i tempa byłaby bezprecedensowa w historii Ziemi – mówił na swoim wykładzie Marcin Popkiewicz, w którym zdefiniował jakie przed nami stoi wyzwanie dotyczące globalnego ocieplenia.

O globalnych wyzwaniach był ostatni moduł V Eko Wyzwań – puentujący w zasadzie wszystkie poruszone tematy podczas jubileuszowej konferencji, jak i wszystkie Eko Wzywania, które do tej pory zorganizowaliśmy pod szyldem Ekopratycznych. Zadania w skali globalnej składają się na naszą codzienność na każdej płaszczyźnie.


Zrównoważone miasta – idea, którą chcemy realizować – podobnie jak globalne wyzwania, opierają się na zmianie, która musi się dokonać. – Bez świadomości i informacji, zmiany postaw nie da się tworzyć zrównoważonego miasta, a edukacja musi docierać do emocji, wartości, przekonań – podkreślał w panelu dyskusyjnym Krzysztof Smolnicki – prezes Fundacji EkoRozwoju.

Nie tylko miasta, ale także nasze domy czekają na ekologiczną modernizację – Kierując się myślą, że najtańsza jest energia, której nie zużyjemy, należy zadawać sobie pytanie, na ile warto doprowadzić budynki do standardu niskoenergetycznego, pasywnego a może zeroenergetycznego – dociekał Marcin Makowski z Wałbrzyskiego Alarmu Smogowego i udowadniał, że nawet bez dofinansowań, dopłat warto – także pod względem ekonomicznym- popracować nad tą zmianą.

Wśród prelegentów i interlokutorów w panelach dyskusyjnych mieliśmy okazję wysłuchać między innymi Pawła Karpińskiego (UMWD), Romana Szełemeja (Prezydent Miasta Wałbrzycha), czy Andrzeja Sobolaka (ekspert gospodarki odpadami, były Prezes ZGO Gać Oława).


Tradycją już jest, że na Eko Wzywaniach spotkają się przedstawiciele biznesu, samorządu, nauki, NGO’s. Tak było i na naszej piątej konferencji, której partnerami byli: 3M, Remondis, IPS Green Technologies, Andre-Tech, WPO Alba, Termet, Wartec, EMU, Adamietz, Domy Czystej Energii, L-Term, AwarTech oraz Stowarzyszenie Wielkopolski Dom Pasywny.

Najważniejszy wniosek z V Eko Wzywań to stwierdzenie, że tak w skali lokalnej jak i globalnej decydujący wpływ na jakość naszego życia mamy my sami i jeśli będziemy ignorować ekologię w codziennym życiu, ta jakość będzie w szybkim czasie drastycznie pogarszać się.

Już teraz zapraszamy na kolejną naszą konferencję 21 marca, na VI Eko Wzywania w nowej odsłonie i nieco zmienionej konwencji.
4 wyświetlenia0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


bottom of page