top of page

VII EKO WYZWANIA - RELACJA


Co łączy gospodarkę odpadami oraz Facility Management? Jakie ekologiczne wyzwania przed nami? Jak i gdzie szukać rozwiązań problemów z zakresu efektywnego zarządzania, które idzie w parze z ekologią? Na te, ale wiele innych pytań szukali odpowiedzi uczestnicy VII Eko Wzywań – konferencji portalu Ekopraktyczni.pl.

Kolejny raz, bo już siódmy, we Wrocławiu, 20 lutego, spotkało się ponad stu samorządowców, przedsiębiorców, przedstawicieli NGO’s oraz nauki, aby rozmawiać o najważniejszych zagadnieniach związanych z szeroko rozumianą ekologią.

Konferencje Ekopraktycznych, organizowane pod hasłem Eko Wzywania, poruszają rozmaite zagadnienia, zazwyczaj te najbardziej aktualne, które dotyczą nie tylko ekologii, ale i zarządzania, gospodarki, funkcjonowania samorządów. Eko Wzywania to swego rodzaju platforma wymiany opinii, doświadczeń, ale i wątpliwości z perspektywy biznesu czy samorządu. Wspólnym mianownikiem jest ekologia, zrównoważony rozwój. Na VII Eko Wyzwaniach skoncentrowaliśmy się na gospodarce odpadami oraz Facility Management (FM), które łączy więcej, niż na pozór wydaje się nam. – wyjaśnia Aldona Ziółkowska-Bielewicz, prezeska Hornet4 – organizator konferencji.


Czy FM to kolejny rodzaj zarządzania? – Aby w pełni rozumieć istotę Facility Management, trzeba zdawać sobie sprawę, że korzyści powinny być analizowane na najwyższym poziomie zarządzania firm-klientów, którzy wykorzystują budynki czy inną infrastrukturę – podkreślał dr Bartłomiej Dessoulavy-Śliwiński, specjalista w dziedzinie FM i dodał – Zgodnie z proponowaną zasadą [3-30-300 przyp. red.], największe oszczędności finansowe można uzyskać nie na zużyciu energii czy wysokości czynszu, ale na wydajności pracy.

Argument o wydajności odniesiono do poprzednich konferencji, gdzie m.in. przedstawiono statystyki frekwencji pracowników, których biura mieściły się w budynkach pasywnych – absencja z powodu przeziębień, grypy w zasadzie nie zdarzała się.


Przedstawiciele firmy Gegenbauer, partnera konferencji VII Eko Wzywania, przybliżyli zagadnienie jakim jest FM, ale wyjaśnili także czym jest Facility Management 4.0. Uczestnicy mogli dowiedzieć się o tym, co jest najważniejsze, aby korzystanie z FM przynosiło efekty (i kiedy można ich się spodziewać).Kolejne zagadnienia związane z FM przede wszystkim oscylowały wokół gospodarki odpadami w przedsiębiorstwach – bardzo obrazowo wyjaśniła toMilena Kołaczz3M– tematem naturalnie wywołanym w związku z drugą częścią konferencji. Przykład outsourcingu w sortowaniu odpadów przytoczyła firma Jarex.Więcej na ten temat pod tym linkiem. Najważniejszy wniosek – firmy zbliżają się dużymi krokami do Gospodarki Obiegu Zamkniętego, m.in. korzystając z usług firm z branży FM, co w efekcie końcowym opłaca się samym firmom a zarazem sprzyja środowisku naturalnemu.


Chociaż Dolny Śląsk jest regionem Polski, w którym naprawdę dobrze radzimy sobie z odzyskiwaniem surowców wtórnych (na tle reszty kraju), to jednak jest jeszcze wiele do zrobienia.Andrzej Sobolak, prezesStowarzyszenia Biorecykling, podkreślił, że w rzeczywistości na serio segregację odpadów traktuje niewielki procent społeczeństwa. Są to pasjonaci, którym bliska – albo chociaż znana – jest idea zero waste. Aby dotrzeć do największej grupy pragmatyków, zdaniem Andrzeja Sobolaka, należy w lokalnych społecznościach wprowadzać programy pilotażowe. W ten sposób, zachęcając stosunkowo niewielką grupę, dobry przykład będzie skuteczniejszy niż nie jedna kampania edukacyjna. Tu podał przykład Brzegu w Opolskiem, gdzie program dotyczył segregacji bioodpadów.


Niezależnie od naszych starań, kampanii edukacyjnych, jakichkolwiek działań jakie podejmiemy, nie osiągniemy zadowalających efektów segregacji odpadów, jeśli nadal przeciętny Kowalski będzie mógł wybierać między deklaracją o segregacji lub rezygnacji z niej – zaznaczył w dyskusji panelowej Paweł Karpiński, z-ca Dyrektora Wydziału Środowiska Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego. Głos ten podzielili wszyscy paneliści, jednak Katarzyna Wolny-Tomczyk – prawniczka, która na bieżąco śledzi plany zmian legislacyjnych – oceniła, że ta taką zmianę prawa w najbliższym czasie nie mamy co liczyć. W panelu dyskusyjnym brali udział także: Wojciech Pawlikowski – Noweko Sp. z o.o., Milena Kołacz – 3M oraz przedstawiciel spółki miejskiej Ekosystem.

W trzeciej części konferencji uczestnicy wzięli udział w warsztatach. Jedne dotyczyły stosowania aplikacji wykorzystywanej w FM, a drugie – prowadzone przez Ekosystem Sp. z o.o. – gospodarki odpadami. Oba warsztaty okazały się być doskonałą okazją do zadawania pytań, często trudnych, na które odpowiadali specjaliści w obu dziedzinach.

Jesienią, a dokładnie 24 września ponownie we Wrocławiu będzie można wziąć udział w kolejnych Eko Wzywaniach. Temat ich jest szeroki: Ekologia a jakość życia. Więcej informacji na ten temat na portalu organizatora.

7 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


bottom of page