top of page

II LEGNICKIE ŚWIĘTO DZIAŁKOWCA I PSZCZELARZA


Ekopraktyczni, na zlecenie miasta Legnica, kolejny raz zorganizowali Święto Działkowca i Pszczelarza. Chyba nikogo nie trzeba przekonywać, że to bardzo ekologiczne przedsięwzięcie. Pszczoły, plony ogródków działkowych, konkursy na najpiękniejszy kosz i domek – to tylko kilka atrakcji tego święta.

W pierwszy dzień września, na legnickim rynku stanęły domki przystrojone od podłogi po dach przez przedstawicieli lokalnych ogrodów działkowych. Jak wygląda modelowa działka, pokazało Leroy Marlin. Ule, pasieki, barcie, gołębie hodowlane, eko gry, zdrowe lokalne przekąski – to wszystko wypełniało to miejsce w upalną niedzielę.

Na ręce prezydenta Legnicy, Tadeusza Krzakowskiego, Polski Związek Pszczelarski przekazał statuetkę honorującą zasługi dla pszczelarzy i pszczół w tym mieście. Rangę tego wydarzenia podkreśla fakt, że wręczał ją Tadeusz Dylon, prezydent PZP.

O tym, że pszczoły są nam, ludzkości, niezwykle potrzebne w czasie Legnickiego Święta uczestniczy mogli usłyszeć wielokrotnie. Mogliśmy także poznać tajniki pszczelarstwa – proces miodobrania, obejrzeć pszczoły w pokazowym ulu. Czym jest nie tylko pszczelarstwo, ale i bartnictwo dowiadywaliśmy się od fundacji, które wspierają dziko żyjące pszczoły.

Czy jest bardziej ekologiczny sposób na warzywa i owoce niż własna ich uprawa? Bez transportu, pośredników i prosto z własnego ogródka. w Legnicy, jak się okazuje, są ogrody działkowe, które czekają na „miejskich rolników”. Te, które mają już właścicieli, wystawiły się tego dnia w czasie Święta i m.in. częstowały plonami. Do tego warsztaty robienia biżuterii i bukiecików oraz warsztaty „las w słoiku” dawały szanse nie tylko obserwować, ale i aktywnie uczestniczyć w tym święcie.

Nie mogło zabraknąć konkursów, koncertów zespołów folklorystycznych, odkrywania talentów młodych mieszkańców i mieszkanek Legnicy oraz nagród. Za rok ponownie zapraszamy do Legnicy.

17 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comentários


bottom of page