top of page

MPWiK Wrocław edukuje wrocławian: #SzanujWodę


Partnerem XII Eko wyzwań jestMiejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji we Wrocławiu, które aktywnie edukuje wrocławian -i nie tylko wrocławian- w zakresie oszczędzania i szanowania wody. W dobie susz nękających Polskę i cały świat temat jest niezwykle ważny. Co wyróżnia kampanię MPWiK Wrocław? Ich pełna świadomość wartości wody dla każdego człowieka i przekonywanie wrocławian do picia kranówki, która jest zdrowa, czysta i prawie niczym nie odbiega od wody butelkowanej - jedynie tym, że pijąc kranówkę oszczędzamy również środowisko, nie wytwarzając odpadów w postaci PET, czy szkła. Czy wiecie, że z wszystkich zasobów wody na świecie  jedynie 3% to woda słodka, która nadaje się do picia. A z tego tylko 1% jest dla nas łatwo dostępny, reszta słodkiej wody znajduje się w lodowcach lub głęboko pod ziemią. Postępujące zmiany klimatyczne powodują, że zasoby te maleją każdego dnia. Zachęcamy do rozsądnego używania wody! Wcale nie jest to takie trudne.


Polacy zużywają średnio nawet 150 litrów wody na osobę dziennie(we Wrocławiu – około 120 litrów), z czego znaczna większość trafia do kanalizacji. Bardzo często nie zdajemy sobie sprawy z tego, jak wiele cennych litrów wody marnujemy.


– Zasoby wody w naszym kraju są porównywalne z zasobami Egiptu. To już wyraźnie pokazuje, że tej wody wcale nie mamy tak dużo. Na świecie są już przypadki miast, w których jej zabrakło. Stało się tak np. w Kapsztadzie w Republice Południowej Afryki – mówi Marcin Garcarz, wiceprezes MPWiK Wrocław.


Świadomość, że woda pokrywa około  70% powierzchni globu, sprawia, że wiele osób traktuje ją jako dobro nieskończone.

Z danych Światowej Organizacji Zdrowia wynika jednak, że już ponad miliard ludzi na świecie nie ma dostępu do czystej wody.


Stosując się do prostych wskazówek i zmieniając pewne nawyki, każdego dnia możemy oszczędzić wiele litrów wody. Jak można to robić, pokazuje nasz najnowszy spot filmowy.

Mycie owoców lub warzyw w misce, a nie pod bieżącą wodą czy zakręcanie kranów w trakcie szczotkowania zębów – już to pomaga nam w oszczędzaniu wody. Podobnych zasad, które są łatwe do zastosowania w naszym codziennym życiu, jest znacznie więcej. Wybierając szybki prysznic, zużyjemy około 60 litrów wody. Z kolei kąpiel w wannie to nawet 3 razy więcej zużytej wody.

W naszym najnowszym spocie zobaczycie codzienne sytuacje, w których wykorzystujemy wodę i robimy to odruchowo, często całkowicie nieświadomie. Co by się stało, gdyby jej zabrakło? Brak wody to nie tylko duże uciążliwości, to wręcz zagrożenie dla istnienia życia na Ziemi. Dlatego tak ważne jest racjonalne użycie wody. Dla przyszłych pokoleń może jej po prostu zabraknąć, a już teraz sami obserwujemy jej deficyty w niektórych regionach świata.


Liczy się każda kropla!

Zmiana drobnych nawyków to duża oszczędność nie tylko wody, ale również ulga dla domowego budżetu.

Starajmy się wykorzystywać wodę ponownie. W okresach, kiedy pada deszcz, zbierajmy wodę, a następnie podlewajmy nią rośliny w naszych ogródkach.

Pomocne w oszczędzaniu wody mogą być także przemyślane zakupy. Ten życiodajny płyn w ogromnych ilościach jest wykorzystywany w przemyśle. Wyprodukowanie 1 kilograma mięsa drobiowego wymaga zużycia ponad 4 tysięcy litrów wody. Z kolei taka sama ilość czekolady „kosztuje” ponad 17 tysięcy litrów. Dotyczy to nie tylko branży spożywczej. Uszycie bawełnianego T-shirtu pochłania 2,5 tysiąca litrów wody. Ograniczmy kupowanie nowych ubrań i nie marnujmy jedzenia.

Woda jest niezbędna do życia, powinniśmy po nią sięgać każdego dnia. Warto więc wybrać kranówkę i tym samym zrezygnować z plastikowych butelek, które rozkładają się nawet do 1000 lat! Kranówka jest w pełni bezpieczna – spełnia najbardziej rygorystyczne polskie i europejskie normy dotyczące jakości, a do tego jest pełna minerałów cennych dla zdrowia.

Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji Wrocław

Siedziba Centrum Obsługi Klienta: ul. Na Grobli 19 Godziny pracy COK Poniedziałek – Piątek 8:00 – 15:00 Środa: 8:00 – 17:00 Tel. 71 34 09 655 (w dni powszednie w godz. od 8:00 do 15:00, w środy do 17:00) E-mail: bok@mpwik.wroc.pl

37 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


bottom of page