top of page

NISKA EMISJA I EKOLOGICZNE GMINY


Gminy podejmują się edukacji ekologicznej, która ma pomóc w rozwiązywaniu problemu niskiej emisji - EkoLOGICZNA gmina. Ogrzewamy z głową.


Jak ogrzewać ekologicznie i tanio? Dobre paliwo, sprawny piec, fachowa obsługa – to najskuteczniejszy sposób na ogrzanie domu i likwidację niskiej emisji, czyli szkodliwych pyłów powstających w trakcie spalania śmieci i złej jakości węgla. Już 10 gmin przystąpiło do kampanii „EkoLOGICZNA gmina. Ogrzewamy z głową”, której celem jest edukacja w zakresie ekologicznych metod ogrzewania. Zgłoszenia gmin są przyjmowane do końca czerwca.


Z każdym rokiem coraz częściej pojawia się problem niskiej emisji, czyli szkodliwych pyłów i gazów powstających w efekcie spalania złej jakości węgla i śmieci w starych, nieefektywnych piecach. Niska emisja ma ogromny wpływ na zdrowie – zwiększa m.in. ryzyko chorób nowotworowych, powoduje mutacje DNA, a nawet bezpłodność. Chcąc walczyć z tym problemem Platforma Producentów Urządzeń Grzewczych na Paliwa Stałe działająca przy Polskiej Izbie Ekologii opracowała kampanię „EkoLogiczna Gmina. Ogrzewamy z Głową”. Warunkiem otrzymania certyfikatu EkoLogicznej Gminy jest wykazanie szeregu działań ekologicznych i edukujących w gminie. Laureaci otrzymują szereg materiałów promocyjnych i edukacyjnych (w tym 12-stronnicową gazetę na temat ekologicznych źródeł ogrzewania) do wykorzystania w działaniach promujących czyste ogrzewanie. 


Sposobem, aby mieszkańcy przestali używać złej jakości węgla nie jest zakaz jego spalania. Po pierwsze przemawia za tym ekonomia – węgiel to zdecydowanie najtańsze źródło ciepła. Po drugie zdrowy rozsądek i ekologia – dobrze spalany węgiel jest paliwem wydajnym i przyjaznym dla środowiska. Z samym problem niskiej emisji może uporać się za to wdrożenie odpowiednich programów edukacyjnych pokazujących jak korzystać z węgla. Dlatego przyłączenie się 10 miast bardzo nas cieszy – mówi Krzysztof Trzopek, prezes Platformy Producentów Urządzeń Grzewczych na Paliwa Stałe. Zgłoszenia gmin są przyjmowane do 10 czerwca br. za pomocą formularza na stronie internetowej http://ogrzewamyzglowa.pl/ Organizatorem kampanii jest Platforma Producentów Urządzeń Grzewczych na Paliwa Stałe wraz z Polską Izbą Ekologii. Swoim patronatem kampanię objęli: Ministerstwo Gospodarki, Marszałek Województwa Małopolskiego oraz Instytut chemicznej Przeróbki Węgla.

7 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


bottom of page