top of page

REKOMENDACJE DLA GMIN, PSZOKI I NAPRAWANiezależnie od tego jak wiele wysiłku, pieniędzy i czasu poświęcimy kampaniom edukacyjnym, projektom, które mają podnieść efektywność sortowania śmieci przez mieszkanki i mieszkańców naszego kraju, to i tak nie rozwiążemy problemu „góry odpadów”.


Wiadomym nie od dzisiaj jest, że sortowanie odpadów, ich recykling to ostatni etap drogi, jaką pokonują produkty konsumpcji za nim staną się, jak to zwykliśmy na co dzień mówić, śmieciami. Ideałem, do którego powinniśmy dążyć – i nie tylko z tego względu, że Unia Europejska od nas wymaga – jest Gospodarka Obiegu Zamkniętego. 

W świecie, gdy konsumpcja napędza produkcję odpadów, wcale nie jest prostym stosowanie każdego dnia chociażby zasady 3R. Mody, promocje, opakowania produktów opakowane w kolejne woreczki, pudełka, pojemniczki… Efekt? Kupujemy zazwyczaj więcej niż potrzebujemy, a cała „otoczka” produktów tworzy pokaźną ilość odpadów opakowaniowych. No i do tego dodajmy trwałość tych produktów – wszystkich, z pominięciem spożywczych…

Na temat zaprogramowanego starzenia się produktów – głównie sprzętu elektronicznego i elektrycznego – UE próbuje przeciwdziałać.

Pod koniec ubiegłego roku na stronach Ministerstwa Środowiska opublikowano Rekomendacje dla   budowy sieci napraw i ponownego użycia oraz wytyczne dotyczące minimalnej funkcjonalności punktów selektywnego zbierania odpadów komunalnych dla jednostek samorządu terytorialnego. Link do tej publikacji można znaleźć w tym odnośniku.

W dokumencie możemy między innymi przeczytać o punktach naprawczych, działających przy PSZOK-ach. Jednym z pierwszych, pilotażowych punktów ponownego użycia realizowanych na terenie PSZOK-u jest utworzony w maju 2012 r. punkt „Drugie Życie”, który powstał w Poznaniu przy GRATOWISKU (ul. Wrzesińska 12). Jest to rekomendacja dla JST jako jedno z ważnych rozwiązań. Podobne punkty ponownego użycia funkcjonują m.in.: w Słupsku, Stalowej Woli, Gorzowie Wielkopolskim. Doświadczenia wskazują, że używane rzeczy bardzo szybko znajdują ponownych właścicieli, a ich asortyment jest bardzo szeroki, są chętnie odwiedzane przez mieszkańców i mieszkanki, którzy poszukują potrzebnych im przedmiotów.

Warto dodać i pamiętać, że funkcjonowanie punktów naprawczych przy PSZOK-ach ma dodatkowy wymiar, edukacyjny. Informacje o działaniu punktu naprawczego przekazują sobie mieszkańcy i mieszkanki – a tym samym rozważają możliwość korzystania, interesują się celowością istnienia takich punktów.

Więcej rekomendacji w wymienionym wyżej dokumencie.

6 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Commenti


bottom of page